Bolidenchef tilldelas tung utmärkelse på Internationella kvinnodagen
Bild: Jernkontoret
Jenny Gotthardsson, Årets Fe 2022.
Jenny Gotthardsson, områdeschef för Boliden Garpenberg, tilldelas utmärkelsen Årets Fe 2022. Utmärkelsen går till en kvinna inom gruv- och stålindustrierna som gjort särskilda insatser i eller för industrierna under sin karriär. "Fe" står för järn i det periodiska systemet och bakom utmärkelsen står arbetsgivarorganisationen Industriarbetsgivarna, branschorganisationerna Jernkontoret och Svemin samt nätverken Metallkvinnor och Women in Mining Sweden.
”Med ett starkt värderingsbaserat ledarskap bidrar Jenny till att driva utveckling för människor, organisation, verksamhet och samhälle. Ledarskapet omfattar arbetet med att bedriva verksamheten med fokus på faktorer i samklang: miljö, säkerhet och förutsättningar för medarbetarnas grundläggande bidrag till verksamheten inom teknisk utveckling och produktivitet”, lyder juryns motivering.
Inför internationella kvinnodagen 8 mars presenterade organisationerna en lista med 40 kvinnor över 40 år. Listan instiftades för att uppmärksamma och synliggöra kvinnor över 40 i gruv- och stålbranscherna samt lyfta den kunskap och erfarenhet som dessa personer bidrar med. Bland de 40 personerna på listan finns en bred representation av industri, forskning, akademi och politik och utifrån denna lista utses idag Jenny Gotthardsson till Årets Fe.
– Superkul och ärofyllt! Det är en stolthet att få vara på samma lista som så många kompetenta och erfarna kvinnor från branschen. Jag tycker det är väldigt bra att den här listan tas fram, alla som är med förtjänar verkligen att lyftas fram, kommenterar Jenny Gotthardsson, som är områdeschef för Boliden Garpenberg.
– Jag hoppas att den här listan gör att fler får upp blicken för gruv- och stålbranscherna. Det här är framtidsbranscher och vi – och metaller - behövs för den gröna omställningen. Här finns många spännande yrken och stora utvecklingsmöjligheter så jag hoppas att det bidrar till att fler vill komma och jobba med oss. För mig är det viktigt att jobba med saker man tror på och jag känner verkligen att vi gör ett betydelsefullt arbete för den gröna omställningen, säger Jenny Gotthardsson.
20 procent kvinnor inom gruv- och stålbranschen
Kvinnor utgör endast 20 procent av alla medarbetare inom gruv- och stålbranscherna. För att vara fortsatt konkurrenskraftiga på en global marknad behöver industrin vara attraktivare för alla potentiella medarbetare med rätt kompetens. Inte minst när industrin nu står inför utmaningen att fylla ett enormt kompetensbehov.
– Med 40 över 40-listan vill vi uppmärksamma och betona hur mycket vi värderar kunskap som kommer ur erfarenhet och hårt arbete. Det stora antalet nomineringar som kommit in talar sitt tydliga språk, det finns gott om erfarna medarbetare och det finns ett intresse av att vara med och synliggöra dessa kvinnor, säger Maja Boström, kommunikationsdirektör på Jernkontoret som varit med att skapa listan och utmärkelsen Årets Fe.
– Det finns många listor med unga kvinnor, vilket är både viktigt och positivt. Men vi funderade på hur vi skulle kunna vända på resonemanget och istället lyfta fram erfarenhet, uthållighet, lärdomar från misstag, utveckling över tid, säger Maja Boström.
Källa: Jernkontoret
Äntligen dags – gruvan tar plats i rutan
I höst får gruvnäringen äntligen den plats i rampljuset den förtjä...
Läs mer
|
 |
 |
 |
|
 |
 |
 |
Radon under jord – mätmetoder och gränsvärden för tunnlar och gruvor
Radon i marken är den vanligaste källan till förhöjda radonhalter i...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Epirocs Simba-borriggar når 1 miljon borrmeter i LKAB:s gruva i Malmberget
"Vi är mycket glada över att våra Simba-borriggar fortsätter att leverera...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Bröderna Isaksson gör tunga investeringar i stora maskiner
Att, som Br Isakssons Markteknik AB i Kalix, gå från noll till 54 anställda...
Läs mer
|
 |
 |
 |
|
 |
 |
 |
Tunga AI-styrda maskiner ska bli säkrare med beräkningsfysik
När tunga maskiner ska bli robotar med självstyrande förmågor är sä...
Läs mer
|
 |
 |
 |
|
 |
 |
 |
ABB avtäcker sin senaste teknikdemonstrator: eMine™ Robot Automated Connection Device - en ny kraftladdningslösning för gruvlastbilar
• Teknikdemonstratorn är en helautomatisk...
Läs mer
|
 |
 |
 |
|
 |
 |
 |
Boliden och Komatsu fördjupar samarbete kring fossilfri gruvdrift
Boliden och Komatsu har under flera år samarbetat kring elektrifiering och automatisering av...
Läs mer
|
 |
 |
 |
|
 |
 |
 |
Fogmaker International AB har erhållit FM godkännande för sitt brandbekämpningssystem.
Fogmaker International AB är glada att meddela att de har fått en ny certifiering fö...
Läs mer
|
 |
 |
 |
HYBRIT: Sex års forskning banar väg för fossilfri järn- och ståltillverkning i industriell skala
HYBRIT-initiativet presenterar nu resultatet av sex års forskning i en slutrapport till...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Antofagasta Minerals ingår samarbete med ABB för att driva verkliga framsteg i sin gruvverksamhet kring minskade koldioxidutsläpp
• Samarbetet syftar till att främja hållbara...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Med siktet inställt på ansvarsfull kopparproduktion
Gruvaktiebolaget Viscaria, tidigare känt som Copperstone Resources, planerar att å...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Epiroc vinner stor gruvutrustningsorder i Indien
Stockholm: Epiroc, en ledande produktivitets- och hållbarhetspartner för gruv och...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Epiroc-priser uppmärksammar enastående kundsamarbete och innovation
Stockholm: Epiroc, en ledande produktivitets- och hållbarhetspartner för gruv- och...
Läs mer
|
 |
 |
 |
New product can revolutionize the concrete industry - reduces the climate footprint by 95 percent
Boliden has made a significant technical breakthrough where slag from existing metal production in...
Läs mer
|
 |
 |
 |
Boliden, Epiroc och ABB gör det första batterielektriska trolleysystemet för gruvdrift underjord till verklighet
Boliden, Epiroc och ABB har nått en ny teknologisk milstolpe genom att framgångsrikt...
Läs mer
|
 |
 |
 |
L5 Navigation förvärvar mjukvarutunga och gruvfokuserade Rockma
L5 Navigation, ett ledande bolag inom positioneringsteknik för maskinstyrning och GNSS-mä...
Läs mer
|
 |
 |
 |
LKAB ansöker om planföreläggande hos regeringen för att säkra grön omställning i Gällivare
LKAB vänder sig nu till regeringen med en begäran om planföreläggande för...
Läs mer
|
 |
 |
 |
ifm anställer ny försäljningschef
Glenn Nordvall rekryterades nyligen till försäljningschef på ifm electronic ab....
Läs mer
|
 |
 |
 |
Epiroc lanserar den radiostyrda borriggen SmartROC T25 R – en smart rigg för smartare operatörer.
Epiroc lanserar nu ett nytt flaggskepp för radiostyrd bergborrning, SmartROC T25 R –...
Läs mer
|
 |
 |
 |
SSAB och Epiroc utökar partnerskapet med återvunnet stål utan fossila koldioxidutsläpp, med start i Q3 2023
Epiroc blir första företag i gruvindustrin att teckna ett leveransavtal med den svenska...
Läs mer
|
 |
 |
 |
KORTA LEDTIDER PÅ MASSFLÖDESREGULATOR FRN BROOKS
Brooks GF40 termisk massflödesregulator/massflödesmätare med elastomer tätning...
Läs mer
|