Facebook

Instagram

Epiroc lanserar den radiostyrda borriggen SmartROC T25 R – en smart rigg för smartare operatörer.


2023-05-24

SmartROC T25 R
Bild:Epiroc
SmartROC T25 R

Epiroc lanserar nu ett nytt flaggskepp för radiostyrd bergborrning, SmartROC T25 R – på en helt ny plattform. Borriggen erbjuder ett antal värdefulla funktioner, som en exceptionell täckarea, utmärkta terrängegenskaper, mångsidighet i användningsområdet och med ett smart kontrollsystem (RCS) – som framtidssäkrar digitala funktioner och hjälper till att minska riggens klimatpåverkan genom bränslebesparingar.

Epiroc släpper nu sin nya flaggskeppsrigg för radiostyrd borrning, SmartROC T25 R. Den nya, kompakta borriggen, utvecklad för anläggningsindustri och stenbrott, blir den första riggen i sitt segment att ingå i Epirocs SmartROC-familj, och är utrustad med flera värdefulla funktioner och teknologier. Smart-tekniken inkluderar ett intelligent RCS-styrsystem, vilket ger riggen den högsta teknologi- och automationsnivån inom sitt område.

"Vi är verkligen glada över att kunna erbjuda denna borrigg till marknaden, en rigg som är skapad på en helt ny plattform. SmartROC T25 R har möjligheten att bana väg inom sitt segment, med sin optimerade täckarea, utmärkta terrängegenskaper, applikationsmångsidighet och det smarta RCS-styrsystemet. Den här riggen kan göra en verklig skillnad för våra kunders produktivitet”, säger Marcus Leü, Global Product Manager på Epiroc.

Utmärkt täckarea skapar hög effektivitet
De tillgängliga bomvalen inkluderar en svängradie på 45/45 alternativt 90/90. Dessa kan kombineras med ett 5,5 eller ett 6,1 meters bomsystem, vilket ger den nya SmartROC T25 R en täckarea på 28 m² (45/45) respektive 45 m² (90/90). Dessa egenskaper är kopplade till en rotationsenhet som ger 360° matarrörelse och en bomgeometri som gör det möjligt att borra precis intill riggen. Detta ger SmartROC T25 R ett enastående täckningsområde. Riggen kommer att vara den mest effektiva i segmentet tack vare sin täckarea och sin stabilitet.

Terrängegenskaper som ökar säkerheten och produktiviteten
En låg tyngdpunkt, brett utrymme mellan larvbanden och ett bomsystem som är lätt att styra ger SmartROC T25 utmärkta terrängegenskaper. Den välbalanserade riggen, med ökad stabilitet, ger en säker arbetsmiljö och förbättrad produktivitet eftersom riggen kan förflyttas mer effektivt och därmed möjliggöra mer borrtid.

Minskat miljöavtryck
För att säkerställa att miljöpåverkan är så låg som möjligt använder riggen en kraftigt reducerad mängd hydraulolja. Dessutom är bränsleförbrukningen optimerad tack vare det smarta RCS-styrsystemet. Detta bidrar inte bara till att minska miljöavtrycket, utan också till en bättre arbetsmiljö för operatören. Var och en av dessa förbättringar är ett viktigt steg framåt på vägen mot ett hållbart byggande.

Värdefull applikationsmångsidighet
De mångsidiga tekniska lösningarna hos SmartROC T25 R möjliggör en rad nyaanvändningsområden. Den nya 180° bomsvängen som kan kombineras med ett 360-graders vriddon, tre olika matarlängder, val av stål- eller gummilarvband och kompakta transportdimensioner, skapar möjligheter för nya borrapplikationer och nya marknader för användaren.

”Vi har lyssnat noga på våra kunder och utvecklat en rigg som kommer att ge operatören ett brett utbud av värdefulla egenskaper. SmartROC T25 R erbjuder en servicevänlig design med enkel åtkomst till viktiga komponenter. Bränsleförbrukningen har optimerats och riggen är extremt kraftfull i förhållande till sin storlek, vilket möjliggör användning i krävande användningsområden i trånga utrymmen. Denna rigg är designad för att vara det självklara valet för operatörer inom detta segment, en rigg som gör deras arbetsdag mycket enklare”, säger Marcus Leü, Global Product Manager på Epiroc.


Källa: Epiroc 


Tipsa en vn Skriv ut



LKAB industriområde Malmberget Gällivare

LKAB gör miljardinvestering i nytt sovringsverk i Gällivare

LKAB:s styrelse har fattat beslut om att bygga ett nytt sovringsverk vid gruvan i Malmberget,...

Läs mer
Kulverket
En illustration av en gruvarbetare som blir avläst av en gruvtrucks antikollisionssystem.

Epiroc samarbetar med Hindustan Zinc kring digital lösning för stärkt säkerhet och undvikande av kollisioner i indiska gruvor

Stockholm: Epiroc AB, en ledande produktivitets- och hållbarhetspartner för gruv- och...

Läs mer
En illustration av Epirocs nya anlägging i Nashik, Indien. 

Epiroc tar första spadtaget på ny produktions- och FoU-anläggning i Indien

Epiroc AB, en ledande produktivitets- och hållbarhetspartner för gruv- och...

Läs mer


Utöka din värld: Stort steg för operatörskomfort med ny hytt för SmartROC T35- och T40-riggar

"Vår nya hytt är fullspäckad med många förbättringar som kommer att...

Läs mer
Fogmaker
Sandvik Mining introducerar AutoMine® Surface Fleet

Sandvik introducerar framtidens autonoma borrning med AutoMine® Surface Fleet

Sandvik Mining introducerar AutoMine® Surface Fleet, en ny funktion som gör det mö...

Läs mer
L5N 550
Gruvan har premiär på Viaplay och TV3 hösten 2025.

Äntligen dags – gruvan tar plats i rutan

I höst får gruvnäringen äntligen den plats i rampljuset den förtjä...

Läs mer
DAFO
Radon under jord – mätmetoder och gränsvärden för tunnlar och gruvor

Radon under jord – mätmetoder och gränsvärden för tunnlar och gruvor

Radon i marken är den vanligaste källan till förhöjda radonhalter i...

Läs mer
Flamkontroll


Epirocs Simba-borriggar når 1 miljon borrmeter i LKAB:s gruva i Malmberget

"Vi är mycket glada över att våra Simba-borriggar fortsätter att leverera...

Läs mer


Bröderna Isaksson gör tunga investeringar i stora maskiner

Att, som Br Isakssons Markteknik AB i Kalix, gå från noll till 54 anställda...

Läs mer
<span>Förarlösa maskiner behöver kunna anpassa sig efter förändringar i omgivningen för att inte riskera att skada miljön eller, i värsta fall, människor.</span>

Tunga AI-styrda maskiner ska bli säkrare med beräkningsfysik

När tunga maskiner ska bli robotar med självstyrande förmågor är sä...

Läs mer
Fully automated the interoperable connection device is ruggedized to withstand the harsh environmental conditions of mines Image ABB

ABB avtäcker sin senaste teknikdemonstrator: eMine™ Robot Automated Connection Device - en ny kraftladdningslösning för gruvlastbilar

•      Teknikdemonstratorn är en helautomatisk...

Läs mer

Boliden och Komatsu fördjupar samarbete kring fossilfri gruvdrift

Boliden och Komatsu har under flera år samarbetat kring elektrifiering och automatisering av...

Läs mer

Fogmaker International AB har erhållit FM godkännande för sitt brandbekämpningssystem.


Fogmaker International AB är glada att meddela att de har fått en ny certifiering fö...

Läs mer
T.v. fossilfri järnsvamp, t.h. Martin Pei, teknisk direktör SSAB.

HYBRIT: Sex års forskning banar väg för fossilfri järn- och ståltillverkning i industriell skala

HYBRIT-initiativet presenterar nu resultatet av sex års forskning i en slutrapport till...

Läs mer
ABB and AMSA are combining expertise and resources to advance sustainable solutions in mining Image ABB

Antofagasta Minerals ingår samarbete med ABB för att driva verkliga framsteg i sin gruvverksamhet kring minskade koldioxidutsläpp

•      Samarbetet syftar till att främja hållbara...

Läs mer


Med siktet inställt på ansvarsfull kopparproduktion

Gruvaktiebolaget Viscaria, tidigare känt som Copperstone Resources, planerar att å...

Läs mer
Epiroc Minetruck MT65 S

Epiroc vinner stor gruvutrustningsorder i Indien

Stockholm: Epiroc, en ledande produktivitets- och hållbarhetspartner för gruv och...

Läs mer

Epiroc-priser uppmärksammar enastående kundsamarbete och innovation

Stockholm: Epiroc, en ledande produktivitets- och hållbarhetspartner för gruv- och...

Läs mer
The prototype blocks were produced in Thomas Concrete Group's subsidiary Thomas Betong's plant in Lane-Ryr, Sweden. 

New product can revolutionize the concrete industry - reduces the climate footprint by 95 percent

Boliden has made a significant technical breakthrough where slag from existing metal production in...

Läs mer
Bilderna visar den batterielektriska trolley-gruvtrucken som kör uppför rampen på den 800 meter långa testbanan i Rävliden, Kristinebergsgruvan. 

Boliden, Epiroc och ABB gör det första batterielektriska trolleysystemet för gruvdrift underjord till verklighet

Boliden, Epiroc och ABB har nått en ny teknologisk milstolpe genom att framgångsrikt...

Läs mer


L5 Navigation förvärvar mjukvarutunga och gruvfokuserade Rockma

L5 Navigation, ett ledande bolag inom positioneringsteknik för maskinstyrning och GNSS-mä...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf

smarthook






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil

Prosmart

Proco Services

MPC

Relek
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se