Facebook

Instagram

Energieffektivitet är bästa sättet för industrin att kapa kostnader och omgående minska utsläppen


2022-11-30

Bild: ABB

Företag runt om i världen möts av ett tryck som aldrig tidigare skådats från energikostnader och angelägna klimatförändringar. En ny rapport från Energy Efficiency Movement visar att förbättrad industriell energieffektivitet är det snabbaste och mest effektiva sättet för företag att kapa energikostnaderna och utsläppen av växthusgaser. Energy Efficiency Movement är ett globalt forum med cirka 200 organisationer som delar idéer, beprövade branschmetoder och åtaganden för att skapa en mer energieffektiv värld.


”Industrial energy efficiency playbook”, som publicerades den 29 november, beskriver tio åtgärder som företag kan vidta för att förbättra sin energieffektivitet, minska energikostnaderna och omgående sänka utsläppen. Rapporten fokuserar på mogna, allmänt tillgängliga tekniklösningar som ger snabba resultat och avkastning på investerat kapital – och som kan driftsättas i större skala.

– Energieffektivitet är en win-win-lösning både för företag och klimatet, säger Kevin Lane, senior programchef inom energieffektivitet, på International Energy Agency (IEA).

– Samtidigt som industrin behöver bekämpa klimatförändringarna på alla fronter – som att öka användningen av förnybar energi, investera i processer med låga koldioxidhalter och utveckla cirkulära affärsmodeller – sticker energieffektiviteten ut som den affärsfokuserade möjligheten som har de bästa kortsiktiga utsikterna till utsläppsminskning. De tio åtgärder som beskrivs i rapporten är redan kända, kostnadseffektiva resurser som snabbt kan driftsättas i större skala för att hjälpa företag att konvertera klimatambitioner till konkreta åtgärder.

Industrin är världens största konsument av elektricitet, naturgas och kol och står enligt IEA för 42 procent av den totala efterfrågan på el, vilket motsvarar mer än 34 exajoule energi.[1] Industrier inom järn, stål, kemikalier och petrokemi är de största konsumenterna av energi i världens fem största energiförbrukande länder: Kina, USA, Indien, Ryssland och Japan. Denna energiförbrukning medför stora kostnader i den nuvarande inflationsdrivande miljön. De står också för nio gigaton koldioxid, vilket motsvarar 45 procent av de totala direkta utsläppen från slutanvändarsektorerna 2021, enligt IEA.

Organisationer som intervjuats till rapporten innefattar ABB, Alfa Laval, DHL Group, IEA, Microsoft och ETH Zürich, det schweiziska federala tekniska institutet. Bidragsgivarnas rekommendationer går från att utföra energibesiktningar till att dimensionera industrimaskiner som ofta är alltför stora för arbetet, vilket är ett slöseri med energi. Genom att flytta data från lokala servrar till molnet kan cirka 90 procent av den energi som förbrukas av IT-system sparas in.[2] Åtgärder som att snabba upp omställningen från fossilbränslen, elektrifiera industriflottorna, byta ut värmepannor mot värmepumpar eller använda väl underhållna värmeväxlare kommer också att leda till en ökad effektivitet.

Ytterligare åtgärder innefattar att installera sensorer och digital energiövervakning i realtid för att påvisa närvaron av så kallade ”spöktillgångar” som drar ström när de står i standby-läge, till skillnad från digitala tvillingar som kan simulera effektiviseringseffekter utan att störa produktionen. Smarta bygglösningar för att styra kraftsystem, belysning, solskydd samt uppvärmning, ventilation och luftkonditionering (HVAC) sparar också energi i industrianläggningar.

Andra rekommendationer innefattar installation av frekvensomriktare, något som kan förbättra energieffektiviteten i ett motordrivet system med upp till 30 procent, vilket ger omedelbara fördelar vad gäller kostnader och utsläpp. Om de över 300 miljoner industriella elmotordrivna system som för närvarande är i drift byttes ut mot optimerade, högeffektiva motorer kan den globala elförbrukningen minskas med upp till tio procent.

– Det finns energieffektiviseringslösningar som kan hjälpa industrin att minimera klimatförändringarna och driva ned energikostnaderna utan att kompromissa med prestanda och produktivitet, säger Tarak Mehta, chef för affärsområdet Motion på ABB.

– Med de senaste tekniska framstegen inom energieffektivisering är förbättringspotentialen i industrin avsevärd och lättillgänglig. Istället för att släcka lamporna och stänga av produktionen för att spara pengar ger den nya viktiga rapporten exempel på praktiska steg som cheferna kan vidta för att minska energianvändningen och räkningarna samtidigt som verksamheten upprätthålls.

Även i Sverige är frågan om energieffektivisering högaktuell:
– En effektivare energianvändning är en förutsättning för att Sverige ska nå sina klimatmål, bli koldioxidneutralt och skapa ett hållbart energisystem, säger Åsa Granli, energieffektiviseringsexpert på ABB Sverige.

– Vår uppskattning är att svensk industri skulle kunna effektivisera bort 8 procent av Sveriges elanvändning varje år bara genom att byta ut uttjänta motorer till dagens standard. Dessutom kan smart teknik användas i fastigheter, för att bidra till att mildra energisituationen i Sverige. Tekniken finns redan idag!


Källa: ABB

Tipsa en vn Skriv ut





Investerar i talang: CEJN:s tillvägagångssätt för att möta den växande efterfrågan på att få in fler i tillverkningsindustrin

Det finns ett ökat behov av kunniga medarbetare inom tillverkningsindustrin, framför allt...

Läs mer
Kortsystem
Lindabs ventilationskanaler tillverkade av återvunnet stål.

Första miljövarudeklarationen för ventilationskanaler av återvunnet stål

Lindab har lanserat en miljövarudeklaration (EPD) för sina cirkulära...

Läs mer
Fridman 550
Plate products in hot rolling process

SSAB och Putzmeister inleder samarbete inom fossilfritt stål för betongpumpar och betongblandare

SSAB har ingått avtal med den globala byggmaskintillverkaren Putzmeister om framtida...

Läs mer
Flamkontroll


Toyota Material Handling Europe och SSAB tar språnget för att producera nästa generations materialhanteringsutrustning med lägre koldioxidavtryck

Företaget börjar använda SSAB Zero™, tillverkat av återvunnet stål...

Läs mer
oem_automation_550

Warning: Division by zero in /shared/www/webnews.textalk.com/20240307190756-d3338b7/www/se/include/print_newsgroup.php on line 391


PLM Group blir återförsäljare av SolidCAM och erbjuder förstklassiga CAD/CAM-lösningar för tillverkningsindustrin

SolidCAM läggs till i PLM Groups starka mjukvaruportfölj för att erbjuda...

Läs mer

Bokslutskommuniké 2024: Alla produktionsanläggningar i gång igen efter ett utmanande år

LKAB avslutar 2024 med höga leveranser och att i slutet av kvartalet åter ha alla...

Läs mer
Öppen- och presstiderna för Kiilto Pro SW har finjusterats för att optimera varje del av produktionen.

Ny limserie som förbättrar kvaliteten och effektiviteten i bärande träkonstruktioner

Kiiltos nya SW-serie är ett enkomponents polyuretanlim som kan öka effektiviteten i...

Läs mer
<span>Den nya verkstaden i Gävle. </span>

Malte Månson Verkstäder öppnar ny verkstad i Gävle

Malte Månson Verkstäder öppnar en ny, toppmodern verkstad i Gävle den 1...

Läs mer


Opima utökar sitt erbjudande inom service och underhåll genom förvärvet av GLM Ståhls Industriservice AB

GLM Ståhls Industriservice, grundat 2005, utför industriservice inom ett flertal...

Läs mer
Mitsubishi Electrics innovativa monter på CES 2024.

Mitsubishi Electric fördjupar sitt samarbete med Euro Energy på den svenska marknaden.

Mitsubishi Electric och Euro Energy Components är nöjda med att meddela att de fö...

Läs mer
Kristofer Ternstedt, CPO and Head of Group Procurement, Saab, drog storpublik till sitt föredrag om de ökade kraven på underleverantören till försvarindustrin under Elmia Subcontractors andra dag.

Cirkularitet, innovation och samverkan trender på Elmia Subcontractor

Trots att tillverkningsindustrin står inför omfattande utmaningar, visar Elmia...

Läs mer
Semcab grundades 1999 och är beläget i Gävle.

Nära samarbete ökade försäljningen

Skåpbyggaren Semcab expanderar kraftigt, de senaste åtta åren har man gått...

Läs mer
Illustration av ett framtida koncept

SSAB och Framery inleder samarbete inom fossilfritt stål för kontorsbås

SSAB och Framery har tillkännagett ett strategiskt samarbete för att integrera...

Läs mer


Flera åtgärder krävs för grön omställning av järn- och stålindustrin

Snabbare och mer förutsägbara tillståndsprocesser, klimatkrav vid upphandling och...

Läs mer


Euro Energy Components lanserar DEHNproX: Den nya framtiden för säker inspektion

Euro Energy Components är glada att presentera DEHNproX, en banbrytande trådlös...

Läs mer
Tillverka mönsterkort in-house med LPKF ProtoMat

Från elektronikdesign till PCB/Mönsterkort in-house

Varför skall man tillverka PCB/Mönsterkort in-house?

Läs mer
Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award. DuPont, BMW M GmbH, Dow Inc., Toyota, General Motors, och andra skapar en hållbar och lättviktsorienterad framtid.

Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award

TROY, Mich., augusti 12, 2024 – Altair (Nasdaq: ALTR), en global ledare inom...

Läs mer


Få kontroll över din produktionsprocess med 3D generator från Servomech

Servomech sätter stort fokus på kontroll över produktionsprocesser, teknik,...

Läs mer


Framgångsrikt EdmoLift-konvent och 60-årsfirande

I helgen firade EdmoLift sitt 60-årsjubileum med ett storslaget konvent som samlade kunder,...

Läs mer


Nu ökar FUCHS hållbarheten ytterligare med återvunnen propylenglykol

Hållbarhetsarbetet fortsätter. Nu börjar vi använda återvunnen rå...

Läs mer
Vi på OEM Electronics kan hjälpa dig att hitta kraftkomponenter till ditt projekt. 

Kraftkomponenter för tunga fordon

Behöver du hjälp med att hitta kraftkomponenter till ditt projekt? Vi på...

Läs mer


Ny PLC från YASKAWA med öppen arkitektur och integrerad säkerhet

YASKAWA:s iCube Control för maskinstyrning av bland annat rörelse, logik och sä...

Läs mer
<span>Energi Företagen, &Aring;rsta Kursgård och Euro Energy Giasco.</span>

Energiföretagen Sverige satsar på nytt koncept för EBR Säkerhetsexpo.

Alla ska komma hem välbehållna efter en arbetsdag. Det kan låta självklart...

Läs mer
Jungheinrich parkeringsplats med solceller på koncernens huvudkontor i Hamburg. 

Klimatmål bekräftat: Jungheinrich får validering av initiativet Science Based Targets

ACOEM AT-serien 

ACOEM AT-serien, fem verktyg med varierande skicklighet och styrka för att säkerställa optimal axeluppriktning!

Acoem är en välkänd tillverkare av axeluppriktningssystem och erbjuder ...

Läs mer


GKN Aerospace tilldelas kontrakt av FMV för studier av motorkoncept för framtidens stridsflyg

GKN Aerospace har fått en beställning från Försvarets Materielverk (FMV)...

Läs mer
OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic 

OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic

Genom ett samarbete mellan automationsföretaget KUKA Nordic och OEM Automatic – ledande...

Läs mer
Schaeffler OPTIME Ecosystem 

Schaeffler ställer ut på Underhållsmässan 2024, 12 – 15 mars, monter B02:42: Presenterar Lifetime Solutions



Multiförskruvning för maximal flexibilitet

Med den flexibelt monterbara kabelgenomföring är Heavycon Evo industridon...

Läs mer


100-tals varianter av medbringare till kuggremmar | från Gates

Medbringaren kan anpassas för att nå den typ av förflyttning av material som ö...

Läs mer


LKQ Atracco expanderar i Norge - ny lageröppning i Moss för att möta ökad efterfrågan

Moss, Norge - LKQ Atracco tar ytterligare steg mot expansion för att möta den vä...

Läs mer


Hydroscand växer genom ytterligare förvärv i Storbritannien

Hydroscand Group växer! Hydroscand i Storbritannien förvärvar ytterligare en...

Läs mer


Hydroscand Machine genomför åtgärder för att minska sin miljöpåverkan

Hydroscand Machine har under de senaste två åren genomfört flera åtgä...

Läs mer
Additiv tillverkningscell på GKN Aerospace i Troll

GKN Aerospace investerar 600 miljoner kronor i mer hållbar produktion och erhåller mångmiljonstöd av Industriklivet

GKN Aerospace tar en ledande roll inom hållbar produktion och investerar 600 miljoner kronor...

Läs mer
<span>Alla som arbetar med elektroniska komponenter och system behöver en kompetent och pålitlig partner, som Conrad. </span>

För en ljus framtid: införskaffa elektroniska komponenter och system genom Conrad

En plattform för företag av alla storlekar: Framgångar inom utveckling, produktion...

Läs mer


Elmia Subcontractor är tillbaka och sätter tonen för framtidens tillverkningsindustri

Med en månad kvar ser vi med förväntan fram emot årets mässa som ä...

Läs mer
Empack 2023 

Förpackningsindustrin träffades igen för att diskutera banbrytande innovationer

Återlanseringen av förpackningsmässan Empack har precis ägt rum på...

Läs mer


Essentra förvärar BMP Tappi s.r.l.

Vi är glada att meddela att Essentra har undertecknat ett avtal för att förvä...

Läs mer


Essentra Components överträffar sina hållbarhetsmål

Essentra Components, en ledande tillverkare och leverantör av små men viktiga...

Läs mer
Italtronic - specialister på plastkapslingar för elektronik 

Specialister på plastkapslingar för elektronik

OEM Electronics leverantör Italtronic är en ledande aktör inom design och...

Läs mer
Med kortare räckvidd och 20 kg hanteringsvikt är HC20SDTP den senaste modellen i YASKAWAs HC-familj. 

Ytterligare en industrirobot från YASKAWA för samarbete människa-robot

YASKAWA fortsätter att utveckla och utöka HC-familjen med robotmodeller för...

Läs mer
Industriföretag kan nu uppgradera till högprestera

Energibesparing och optimering av drift - G A Lindberg erbjuder Trygghetsgaranti

Industriföretag kan nu uppgradera till högpresterande Mobil SHC™ syntetiska smö...

Läs mer
Tillverkningsindustrin upplevde högkonjunktur under första kvartalet 2023.

Stark start på året i Göteborg trots svag konjunktur

Tillverkningsindustrin i Göteborgsregionen går för högtryck och...

Läs mer


Ny industrislang finns tillgänglig hos Hydroscand

Hydroscand utökar sitt sortiment med en ny industrislang, Anaconda.

Läs mer
The three site managers in Sweden

Inkludering och mångfald – starkare tillsammans på SSAB

Jämställdhet är en aspekt av SSABs inkluderings- och mångfaldsinitiativ och vi...

Läs mer
<span>Exempel på kundanpassad drivlina som producerats av utställaren Adigo Drives.</span>

Elektrifiering driver utveckling inom tillverkningsindustrin

I takt med att allt fler OEM-företag växlar över till hållbara och...

Läs mer


DAF öppnar monteringsfabrik för ellastbilar

DAF utökar sin produktionsanläggning med en ny monteringsfabrik för eldrivna...

Läs mer
Christer Ryman, ny forskningschef vid Jernkontoret.

Christer Ryman ny forskningschef på Jernkontoret

Jernkontoret anställer en ny forskningschef. Christer Ryman tillträder den 1 mars och...

Läs mer


Saab får beställning på AT4 från Frankrike

Saab fick i december en beställning på pansarskottet AT4 från den franska...

Läs mer
Instalco installerar åt SSAB i Brahestad (bilden är en illustration).

Instalcobolag får uppdrag vid utbyggnad av SSAB:s anläggning i Brahestad

Instalcobolaget Pohjanmaan Talotekniikka Oy i Uleåborg har tecknat avtal gällande...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se