Facebook

Instagram

Fresenius Kabi – stor tidsvinst och bättre arbetsmiljö


2019-02-20

Med sträckfilmsmaskinen från PallPack sätter man enkelt igång med fjärrkontrollen, och slipper således att gå av trucken och knyta fast sträckfilmen innan maskinen startas.
Bild: PallPack
Med sträckfilmsmaskinen från PallPack sätter man enkelt igång med fjärrkontrollen, och slipper således att gå av trucken och knyta fast sträckfilmen innan maskinen startas.

Johan Zetterborg, linjechef för palletering och oxalert på Fresenius Kabi, är nöjs över inköpet.
Bild: PallPack
Johan Zetterborg, linjechef för palletering och oxalert på Fresenius Kabi, är nöjs över inköpet.

Med PallPacks maskin kan man ställa på pallen, backa undan trucken och starta inplastningen från trucken. PallPack 2000F används vid sidan av den helautomatiska produktionslinjen och plastar cirka 50–60 pallar per dygn och vid underhållsstopp drygt det dubbla.
Bild: PallPack
Med PallPacks maskin kan man ställa på pallen, backa undan trucken och starta inplastningen från trucken. PallPack 2000F används vid sidan av den helautomatiska produktionslinjen och plastar cirka 50–60 pallar per dygn och vid underhållsstopp drygt det dubbla.

Fresenius Kabi köpte sträckfilmsmaskinen PallPack 2000F för att förbättra arbetsmiljön men den ger också stora effektivitetsvinster.
– Vi sparar nog 70–80 procent i tidseffektivitet, säger Johan Zetterborg, linjechef för palletering och oxalert på Fresenius Kabi.

Fresenius Kabi har mer än 800 anställda i Sverige, men globalt arbetar hela 110 000 anställda för bolaget som är specialiserat på nutrition i droppåsar, narkosmedel och medicinsk teknik. Produktionsanläggningen för intravenösa näringslösningar finns i Uppsala.
– Vi hade behov av en ny sträckfilmsmaskin och genom en annan leverantör kom vi i kontakt med PallPack. Vi fick tips om PallPacks maskin där man kan ställa på pallen, backa undan trucken och starta den från trucken, säger Johan Zetterborg.

Med den tidigare sträckfilmsmaskinen var de tvungna att gå av trucken, knyta fast sträckfilmen vid pallen och backa trucken innan sträckfilmningen startade.


Mycket smidigare
Produktionen i Uppsala rullar dygnet runt, året runt i femskift. PallPack 2000F används vid sidan av den helautomatiska produktionslinjen och plastar cirka 50–60 pallar per dygn och vid underhållsstopp drygt det dubbla. 
– På logistikavdelningen är vi cirka 30 personer och vi använder sträckfilmsmaskinen till allt möjligt, allt vi hanterar är gods som står på pallar, säger Johan Zetterborg.

Han menar att den största fördelen med PallPack 2000F har att göra med arbetsmiljön.
– Du gör allting från trucken. Man ställer enkelt på pallen på plattan som sträckfilmsmaskinen har, man backar och sätter igång den med fjärrkontroll. På alla andra sträckfilmsmaskiner som finns på marknaden så måste du alltid gå av trucken, knyta fast sträckfilmen någonstans innan du kan starta maskinen. Dessutom måste du skära av sträckfilmen när den är klar, men det sköter PallPack-maskinen automatiskt.


Enkel installation
Johan Zetterborg är tydlig med att Fresenius Kabi köpte sträckfilmsmaskinen på grund av arbetsmiljöskäl men en ökad effektivitet har kommit som en bonus. Han uppskattar tidsvinsten till 70–80 procent eftersom den som kör igång sträckfilmsmaskinen nu kan åka iväg och göra något annat medan maskinen arbetar.
– Vi har använt maskinen i nästan ett halvår nu utan problem, det är väldigt imponerande med tanke på att den är så automatisk som den är och det har varit väldig snabb support när vi haft frågor om den. Dessutom var den enkel att installera, det var plug and play, avslutar han.



Källa: Fresenius Kabi

Tipsa en vn Skriv ut



Nya PFUW är en ultraljudsmätare för flödesmätning av en stor mängd olika vätskor

Oavbrutet flöde med SMC:s nya clamp-on flödesmätare

SMC lanserar en clamp-on flödesmätare för vätska och stärker därmed...

Läs mer
SCN 550
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik
 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd automationslösning från intralogistikexperten STILL Sverige AB. Förarlösa truckar...

Läs mer
oem_automation_550
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
Flamkontroll
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb

De två stora hallarna har en yta på 4 500 kvm vardera och en takhöjd på 15 meter.

Byte av industribelysning på rekordtid

Förbättrad arbetsmiljö och energibesparing, var anledningarna till att Valmet bytte...

Läs mer


ABB:s nya maskinbetjäningscell förenklar automation och kompenserar för arbetskraftsbrist



Effektivitet och automatisering: Hydroscand leder vägen med Shelf Refill

I en värld där tid är pengar och effektivitet är nyckeln till framgång,...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se