Facebook

Instagram

Flexibel hantering av arbetsstycken med hjälp av robotar


2025-07-08

Den nya pneumatiska verktygsväxlare CPS möjliggör snabb och tillförlitlig byte av verktyg på roboten. Utrustad med ett magnetgripdon från SCHUNK placeras materialet på transportbandet för vidare bearbetning.
Bild:SCHUNK
Den nya pneumatiska verktygsväxlare CPS möjliggör snabb och tillförlitlig byte av verktyg på roboten. Utrustad med ett magnetgripdon från SCHUNK placeras materialet på transportbandet för vidare bearbetning.


Robotautomation

Flexibilitet är avgörande inom automatiserad tillverkning. Den växande efterfrågan på mångsidighet för alternativa produktionsartiklar, behöver tillmötesgås med snabba verktygsomställningar. Med ett verktygväxlarsystem kan robotar utföra olika hanterings- eller bearbetningsuppgifter flexibelt och utan att det kräver extra installationstid. Omställningstiden kan på så sätt minimeras. Den nya verktygsväxlaren CPS från SCHUNK är en smidig och mångsidig verktygsväxlare för automatiserat byte av robotverktyg.

Flexibel verktygsväxlare tillverkad i Tyskland

Kombinerat med tvåfinger-dubbelgripdon PGN-plus-P påskyndar verktygsväxlaren hanteringen av rå- och färdigbearbetade delar i ett enda processsteg.Klicka på länken för att läsa mer om PGN-plus-P

Produkterna plockas bort från paletten via ett magnetiskt verktyg, för att sedan ladda om paletten med nya produkter, vilket sker via ett pneumatiskt dubbelgripdon. Med hjälp av ett växlarsystem kan en robot utföra denna process helt automatiskt. Med fokus på innovation, hållbarhet och mångsidighet har SCHUNK utvecklat nästa generations verktygsväxlare. Med det pneumatiska låssystemet möjliggörs snabba och tillförlitliga byte av gripdon och andra verktyg med hanteringsvikter på upp till 1 000 kg i längst ut på verktygssidan. CPS-serien återfinns i 18 storlekar, vilket säkerställer att användarna kan hitta rätt växlarsystem för vilken robot som helst.

Fokus på säkerhet och effektivitet

CPS består två huvuddelar, vi kallar det robotsida (CPS-K) samt verktygssida (CPS-A), som kopplas ihop och låses genom pneumatisk hållning. En integrerad fjäder säkerställer att det blir ett minimalt glapp mellan robotsidan och verktygssidan om det skulle uppstå tryckfall i låssystemet, samt säkerställer den självhämmande funktionen. För att säkerställa olika funktioner såsom lägesposition, låsstatus etc. erbjuder SCHUNK olika sensorer för att övervaka vitala funktioner.

SCHUNK erbjuder nya och mer funktionella kommunikationsmoduler. Ett brett utbud av olika genomföringar så som signaler, pneumatiskt (och för luft) och för vätskor utökar CPS-systemet funktionalitet och användningsmöjligheter ytterligare.

Verktygsväxlaren används ofta tillsammans med en robot, men passar lika bra som en stationär enhet exempelvis som en fixturkonstruktion. CPS verktygsväxlaren är fullt bakåtkompatibelt med SCHUNK tidigare växlarsystem, därmed behöver man inte göra några korrigeringar eller lära om robotens program. Montering av växlarens robotsida, görs enkelt via ISO-flänsar eller våra standardiserade adapterplattor. CPS är mycket robust och tål tuffare miljöer. Alla vitala och slitageutsatta rörliga delar är av rostfritt stål och smorda med ett H1 fett.

Robot PLUS
Med den nya produktportföljen Robot PLUS erbjuder SCHUNK mångsidiga många valmöjligheter och varianter för flexibel robotautomation. Förutom verktygsbytessystem som CPS och CPB innehåller den omfattande portföljen även nyutvecklade kompensationsenheter och kraft-/momentgivare. Tack vare sin decennielånga expertis i att utveckla noggrant utformade och genomtänkta automationsmoduler står SCHUNK för särskilt hög produktivitet, flexibilitet och resurseffektivitet.


Källa: SCHUNK Intec AB


Tipsa en vn Skriv ut



Den nya pneumatiska verktygsväxlare CPS möjliggör snabb och tillförlitlig byte av verktyg på roboten. Utrustad med ett magnetgripdon från SCHUNK placeras materialet på transportbandet för vidare bearbetning.

Flexibel hantering av arbetsstycken med hjälp av robotar

Robotautomation

Flexibilitet är avgörande inom automatiserad tillverkning. Den vä...

Läs mer
SCN 550
Ett av landets mest avancerade och automatiserade lager finns på Lekolar i skånska Osby.
Ett av landets mest avancerade och automatiserade lager finns på Lekolar i skånska Osby.

Lekolar storsatsar med automatiserat lager i Osby

I Osby invigs nu ett av landets mest avancerade och automatiserade lager. Det robotbaserade systemet kommer att hantera 10 000–15 000 olika artiklar och är en av ortens största nä...

Läs mer
oem_automation_550
Empack and Logistics & Automation 2025

Empack and Logistics & Automation 2025 – A Shared Meeting Place for the Future of Packaging and Logistics

On October 1–2, 2025, professionals from the packaging and logistics industries will once...

Läs mer
Flamkontroll
Nya PFUW är en ultraljudsmätare för flödesmätning av en stor mängd olika vätskor

Oavbrutet flöde med SMC:s nya clamp-on flödesmätare

SMC lanserar en clamp-on flödesmätare för vätska och stärker därmed...

Läs mer
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd...

Läs mer
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb



Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf

smarthook






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil

Prosmart

Proco Services

MPC

Relek
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se