Facebook

Instagram

ABB samarbetar med Exeger för att påskynda världens omvandling till ren energi


2019-11-20

Dennis Helfridsson, chef för ABB:s affärsområde Robotics & Discrete Automation i Sverige och tillträdande vd för ABB Sverige och Giovanni Fili, CEO på Exeger.
Bild: ABB
Dennis Helfridsson, chef för ABB:s affärsområde Robotics & Discrete Automation i Sverige och tillträdande vd för ABB Sverige och Giovanni Fili, CEO på Exeger.

<span><span><span>Exegers material är unikt på marknaden med den patenterade fotovoltaiska tekniken som möjliggör ljusladdning både utomhus i direkt solljus och inomhus i begränsat eller artificiellt ljus. </span></span></span>
Bild: Exeger
Exegers material är unikt på marknaden med den patenterade fotovoltaiska tekniken som möjliggör ljusladdning både utomhus i direkt solljus och inomhus i begränsat eller artificiellt ljus.

ABB:s högeffektiva robotar och expertis inom industriell automatisering ska hjälpa Exeger att skala upp produktionen av unik patenterad solcellsteknik.

ABB tillkännagav idag ett nytt samarbete med svenska Exeger Operations AB. Samarbetet kommer att möjliggöra för Exeger att stärka produktionskvaliteten på det unika fotovoltaiska materialet på Stockholmsfabriken och utveckla automatiseringslösningar för Exegers nya toppmoderna helautomatiserade fabrik som börjar byggas i en nära framtid. 

Exegers material är unikt på marknaden med den patenterade fotovoltaiska tekniken som möjliggör ljusladdning både utomhus i direkt solljus och inomhus i begränsat eller artificiellt ljus. Genom integrering i konsumentelektronik och smarta produkter för hemmet förbättras användarupplevelsen avsevärt med en betydande förlängning av batteridrifttiden.

– ABB:s oöverträffade erfarenhet av att automatisera fabriker och deras portfölj med smarta robotlösningar passar perfekt för våra ambitioner att snabbt skala upp vår solcellstillverkning. Genom att helt automatisera produktionen med hjälp av ABB:s högeffektiva robotar kan vi minska energiåterbetalningstiden för varje solcell som produceras och hjälper därmed människor att minska sina koldioxidutsläpp, säger Exegers CEO Giovanni Fili.

Det tekniska samarbetet består av tre centrala projekt.

För det första levererar ABB sin robot- och automatiseringsteknik för att öka automatiseringsnivån i Exegers befintliga fabrik i Stockholm. Med den bästa rörligheten i klassen också i höga hastigheter är robotar som IRB 1200 och IRB 910INV SCARA utformade att tillgodose Exegers behov av snabb och repeterbar punkt-till-punkt-noggrannhet vid tillverkning av det ljusladdande materialet på olika och komplexa ytor.

För det andra har ABB bildat ett dedikerat teknikteam i Sverige för att bistå Exeger vid framtagningen av specialiserade lösningar som ska utvecklas för en ny toppmodern helautomatiserad fabrik som Exeger ska börja bygga i Sverige i en nära framtid.

För det tredje kommer ABB att utvärdera potentialen att införliva Exegers solceller i framtida ABB-produkter för att minska miljöpåverkan från ABB och kunderna runt om i världen. Ett exempel kan vara att utnyttja Exegers solcellsteknik till att driva avancerade sensorer.

– Med den allt större efterfrågan från våra kunder på lösningar med ren energi vill vi gärna stödja och göra det möjligt för företag med en tydlig agenda att driva innovationer och bidra till att påskynda världens omvandling till ren energi, säger Dennis Helfridsson, chef för ABB:s affärsområde Robotics & Discrete Automation i Sverige och tillträdande vd för ABB Sverige, och fortsätter:
– För att hjälpa Exeger att förverkliga den långsiktiga strategin att bidra till att återställa koldioxidbalansen på planeten kommer ABB:s automatiseringsteknik att göra att Exegers nya fabrik kan producera upp till tio gånger årskapaciteten på den gamla fabriken. Vi gläder oss över att påbörja vår resa med Exeger och ser fram emot de ömsesidiga fördelar som våra gemensamma teknologier och innovationer kan föra med sig.



Källa: ABB


Tipsa en vn Skriv ut



Nya PFUW är en ultraljudsmätare för flödesmätning av en stor mängd olika vätskor

Oavbrutet flöde med SMC:s nya clamp-on flödesmätare

SMC lanserar en clamp-on flödesmätare för vätska och stärker därmed...

Läs mer
SCN 550
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik
 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd automationslösning från intralogistikexperten STILL Sverige AB. Förarlösa truckar...

Läs mer
oem_automation_550
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
Flamkontroll
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb

De två stora hallarna har en yta på 4 500 kvm vardera och en takhöjd på 15 meter.

Byte av industribelysning på rekordtid

Förbättrad arbetsmiljö och energibesparing, var anledningarna till att Valmet bytte...

Läs mer


ABB:s nya maskinbetjäningscell förenklar automation och kompenserar för arbetskraftsbrist



Effektivitet och automatisering: Hydroscand leder vägen med Shelf Refill

I en värld där tid är pengar och effektivitet är nyckeln till framgång,...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se