”Gränges har haft en fortsatt stabil utveckling under tredje kvartalet, med en försäljningsvolym i nivå med fjolåret och ett förbättrat resultat. Det justerade rörelseresultatet steg med 8 procent till 106 MSEK vilket motsvarar en marginal om 8,8 procent. Försvagningen av svenska kronan har haft en positiv inverkan under kvartalet, och kompenserat för ökade centrala kostnader samt något högre kostnader i produktionsanläggningen i Shanghai. I Sverige ser vi att effektiviseringsarbetet har givit fortsatt effekt.”
”Vi har under årets tredje kvartal sett en viss avmattning i den globala fordonsproduktionen, framför allt i Europa. Denna trend bedömer vi kommer att bestå under fjärde kvartalet.”
”Likt flera andra i branschen har vi även noterat stigande premier på aluminium vilket beräknas få ett visst genomslag under nästa år, givet att uppgången håller i sig. Det innebär att det kan bli en viss tidsförskjutning innan Gränges får full täckning för hela premiekostnaden. Gränges affärsmodell präglas av långa kundrelationer som oftast sträcker sig över flera år, men som kortsiktigt påverkas av den underliggande marknadsutvecklingen.”
”Sammantaget känner vi oss komfortabla inför 2015. Vi har en ledande position globalt och en tydlig tillväxtstrategi, där både Asien och Nordamerika är prioriterade geografiska områden. Ambitionen är att säkerställa och ytterligare stärka vår position med fortsatt god lönsamhet”, säger VD Johan Menckel.
Källa: Gränges