Lindab har idag ingått avtal om att förvärva MP3 S.r.l., en framstående tillverkare inom lösningar för inneklimat, med specialistkompetens inom rök- och brandskydd. Förvärvet ligger i linje med Lindabs ambition att stärka positionen som helhetsleverantör inom ventilationslösningar och öka marknadstäckningen.
MP3 har sitt säte i Padova i norra Italien, omsätter cirka 210 MSEK årligen med ett rörelseresultat, EBIT, om cirka 20 MSEK, samt har 95 anställda. Försäljningen sker till hälften i Italien och till hälften på export, främst inom Europa.
Lindabs VD och koncernchef, Anders Berg, kommenterar:
"Detta är ett strategiskt viktigt förvärv som kompletterar och vässar vårt erbjudande inom ventilationslösningar samtidigt som vi stärker vår marknadsposition.
Lindab är ledande inom cirkulära kanalsystem, genom förvärvet av MP3 lägger vi till spetskompetens inom brandspjäll, samt ett brett sortiment av EU-certifierade produkter vilket ger oss konkurrensfördelar. För våra kunder betyder det ännu större trygghet att välja Lindab som helhetsleverantör av inneklimatlösningar som uppfyller de högsta kraven på energieffektivitet och brandsäkerhet.
Dessutom tillför MP3 starka kundrelationer på nya marknader, i bland annat Sydeuropa."
MP3 kommer att integreras i Lindabs verksamhet, vilket innebär synergivinster, främst inom försäljning, men även på kostnadssidan. Förvärvet förväntas ge ett positivt bidrag till Lindabs verksamhet redan 2015.
Slutförande av transaktionen förutsätter uppfyllandet av vissa villkor och tillträde beräknas kunna ske i mitten av januari 2015.
Källa: Lindab