Facebook

Instagram

BMW Group når målsättningen att sälja 100 000 eldrivna bilar under 2017


2017-12-20

Bild:BMW

BMW Group uppfyllde det löfte som avlades i början på året - under 2017 har företaget sålt fler än 100 000 elbilar världen över och befäster därmed sin marknadsledande position.

Det är en milstolpe på vägen mot framtidens mobilitet, och det kommer att markeras med hjälp av en ljusinstallation där de fyra cylinderformade tornen i BMW:s ikoniska huvudkontorsbyggnad i München förvandlas till jättelika, lysande batterier. Tanken är att dessa ska symbolisera de tekniska förändringar som nu äger rum inom transportbranschen.

– Vi snackar inte bara, vi levererar också, säger BMW AG:s styrelseordförande Harald Krüger med anledning av att man nått målsättningen från början av året.
– Denna 99 meter höga ljusinstallation kommer att lysa upp vägen som leder oss in i elektromobilitetens era. Att sälja 100 000 elbilar under ett år är en viktig milstolpe, men samtidigt är det bara början för oss. Sedan BMW i3 introducerades år 2013 har vi levererat fler än 200 000 elbilar, och innan år 2025 kommer våra kunder att ha 25 eldrivna modeller att välja bland. Vi var tidiga med att fokusera på det här området, vilket är en viktig förklaring bakom våra framgångar – men jag kommer även fortsättningsvis att ha det som en viktig måttstock för framtida framgångar, säger Harald Krüger.

Flexibel elektrifiering för samtliga modellserier

BMW har antagit en övergripande strategi, kallad NUMBER ONE > NEXT, med syftet att bygga vidare på företagets position som ledande tillverkare av produkter och tjänster inom premium-mobilitet. Elektrifiering är en viktig beståndsdel av detta arbete. År 2025 kommer BMW att kunna erbjuda 25 helt eller delvis eldrivna fordonsmodeller globalt. Till år 2021 kommer den femte generationens elektrifierade drivlina och batteriteknik, som med hjälp av modulbaserade el-motorkit ska göra det möjligt att elektrifiera samtliga modellserier.

Företagets elbilskoncept – BMW i-serien – har funnits sedan 2011, och rättigheter för namn har redan säkrats – hela vägen från BMW i1 upp till i9 samt för BMW iX1 till iX9. Nästa år lanseras BMW i8 Roadster, och 2019 är det premiär för en helt eldriven MINI-modell. En elbilsversion av BMW X3 kommer år 2020 och 2021 är det dags för den nya flagskeppsmodellen BMW iNext som är baserad på den allra senaste tekniken, såväl inom elektromobilitet som inom autonomi och i form av nätverksuppkopplade tjänster – för första gången i en serietillverkad modell.

BMW Group var tidiga med att anamma en helhetsstrategi för elektromobilitet genom lanseringen av i-projektet redan 2007. Detta följdes av de mest storskaliga fälttester som elbilsindustrin skådat, när testflottor av elbilar intog bilvägar världen över. År 2013 började den helt eldrivna BMW i3 att serietillverkas. I dag är detta ett av världens mest prisbelöna fordonskoncept och försäljningen har ökat för varje år som gått sedan lanseringen.

BMW Group - en ledande leverantör inom elektromobilitet

BMW Group har uppnått sin ledande position på elbilsmarknaden genom sitt tidiga fokus på elektromobilitet. Enligt en rapport från oberoende POLK/IHS (7/12 2017) har företaget tagit en tydlig ledning gentemot konkurrenterna när det kommer till registreringar av nya elbilar och plug-in hybrider i Europa med en marknadsandel på 21 procent. Detta innebär att BMW Groups marknadsandel i elbilssegmentet är över tre gånger så stor som på marknaden för traditionella bilar. Bland de europeiska tillverkarna står elbilar idag för två procent av samtliga nya fordonsregistreringar, men för BMW Group är siffran hela sex procent. Företaget innehar med andra ord en oproportionerligt stor andel av denna växande marknad. Positionen är stark även på världsmarknaden – med en marknadsandel på tio procent av den globala elbilsmarknaden.

Efterfrågan på elbilsmodeller är framför allt stor i Västeuropa och USA. Elbilar står för sju procent av BMW:s totala försäljning på dessa marknader. I Skandinavien är en av fyra sålda BMW-bilar eldrivna, med BMW i3 som företagets bästsäljare. I Tyskland kommer nya registreringar av elbilar och plug-in hybrider att passera 10 000 under detta år. Elektriska drivlinor förekommer också allt oftare i andra modellers motorer: Under 2017 var en av tio av levererade bilar ur BMW 3 Serie Sedan eldrivna. För BMW 2 Active Tourer var 13 % av alla sålda exemplar plug-in hybrider. Sedan lanseringen i juni 2017 står MINI Cooper S E Countryman ALL4 för en tiondel av försäljningen av MINI Countryman. (Total bränsleförbrukning: 2.3–2.1 l/100km; CO2-utsläpp: 52–49 g/km). Försäljningen av den helt eldrivna BMW i3 har dessutom ökat med omkring en fjärdedel. (Siffror för YTD november 2017).

Utöver nio eldrivna fyrhjulsfordon omfattas BMW Groups utbud även av en premiumprodukt på två hjul, för elektromobilitet i urbana miljöer: Den eldrivna scooter-serien BMW C evolution, som med 1 500 sålda exemplar kompletterar de 100 000 levererade elbilarna under året. Efter lanseringen av ett nytt batteri har scootern numera en räckvidd på 160 km per laddning. Försäljningen av el-scootern har ökat med 80 % jämfört med de första elva månaderna förra året.

Högtidligt överlämnande på BMW Welt

En av företagets kunder fick en alldeles speciell överraskning i dag: När en 80-årig tysk bilförare från Nordrhein-Westfalen på eftermiddagen skulle hämta ut sin nya BMW i3 i Protonic Blue på BMW Welts uthämtningscentral i München blev han den 100 000:e kunden världen över att införskaffa en elbil från BMW detta år.

Bilköparen välkomnades av BMW AG:s styrelseordförande Harald Krüger, som personligen räckte över nycklarna till den nyköpta bilen. ”Detta visar hur entusiasmen inför elektromobilitet spänner över generationsgränserna. För mig personligen är det också ett speciellt ögonblick att få lämna över den 100 000:e elbilen som vi tar ut på vägarna under året.”

Lysstark kraftkälla som symbol

För att fira denna milstolpe kommer en ljusinstallation att förvandla BMW:s ikoniska huvudkontorsbyggnad, av Münchenborna kallad Vierzylinder (fyrcylindern), till fyra jättelika batterier. Dessa ska symbolisera att innovativa idéer för framtiden är en vital del av BMW:s DNA. Denna speciella upplysning av byggnaden kommer att ske på kvällen den 18 december 2017, från klockan åtta fram till midnatt. Projektet har blivit verklighet genom ett samarbete med den lokala kulturorganisationen Spielmotor München. Detta bygger vidare på den samverkan mellan privat och offentlig sektor genom BMW Group och Münchens stad som påbörjades 1979 med syfte att bygga ut stadens redan rika kulturliv, och att etablera stadens position som en nationell och internationell kulturdestination.




Källa: BMW


Tipsa en vn Skriv ut





Investerar i talang: CEJN:s tillvägagångssätt för att möta den växande efterfrågan på att få in fler i tillverkningsindustrin

Det finns ett ökat behov av kunniga medarbetare inom tillverkningsindustrin, framför allt...

Läs mer
Kortsystem
Lindabs ventilationskanaler tillverkade av återvunnet stål.

Första miljövarudeklarationen för ventilationskanaler av återvunnet stål

Lindab har lanserat en miljövarudeklaration (EPD) för sina cirkulära...

Läs mer
Fridman 550
Plate products in hot rolling process

SSAB och Putzmeister inleder samarbete inom fossilfritt stål för betongpumpar och betongblandare

SSAB har ingått avtal med den globala byggmaskintillverkaren Putzmeister om framtida...

Läs mer
Flamkontroll


Toyota Material Handling Europe och SSAB tar språnget för att producera nästa generations materialhanteringsutrustning med lägre koldioxidavtryck

Företaget börjar använda SSAB Zero™, tillverkat av återvunnet stål...

Läs mer
oem_automation_550

Warning: Division by zero in /shared/www/webnews.textalk.com/20240307190756-d3338b7/www/se/include/print_newsgroup.php on line 391


PLM Group blir återförsäljare av SolidCAM och erbjuder förstklassiga CAD/CAM-lösningar för tillverkningsindustrin

SolidCAM läggs till i PLM Groups starka mjukvaruportfölj för att erbjuda...

Läs mer

Bokslutskommuniké 2024: Alla produktionsanläggningar i gång igen efter ett utmanande år

LKAB avslutar 2024 med höga leveranser och att i slutet av kvartalet åter ha alla...

Läs mer
Öppen- och presstiderna för Kiilto Pro SW har finjusterats för att optimera varje del av produktionen.

Ny limserie som förbättrar kvaliteten och effektiviteten i bärande träkonstruktioner

Kiiltos nya SW-serie är ett enkomponents polyuretanlim som kan öka effektiviteten i...

Läs mer
<span>Den nya verkstaden i Gävle. </span>

Malte Månson Verkstäder öppnar ny verkstad i Gävle

Malte Månson Verkstäder öppnar en ny, toppmodern verkstad i Gävle den 1...

Läs mer


Opima utökar sitt erbjudande inom service och underhåll genom förvärvet av GLM Ståhls Industriservice AB

GLM Ståhls Industriservice, grundat 2005, utför industriservice inom ett flertal...

Läs mer
Mitsubishi Electrics innovativa monter på CES 2024.

Mitsubishi Electric fördjupar sitt samarbete med Euro Energy på den svenska marknaden.

Mitsubishi Electric och Euro Energy Components är nöjda med att meddela att de fö...

Läs mer
Kristofer Ternstedt, CPO and Head of Group Procurement, Saab, drog storpublik till sitt föredrag om de ökade kraven på underleverantören till försvarindustrin under Elmia Subcontractors andra dag.

Cirkularitet, innovation och samverkan trender på Elmia Subcontractor

Trots att tillverkningsindustrin står inför omfattande utmaningar, visar Elmia...

Läs mer
Semcab grundades 1999 och är beläget i Gävle.

Nära samarbete ökade försäljningen

Skåpbyggaren Semcab expanderar kraftigt, de senaste åtta åren har man gått...

Läs mer
Illustration av ett framtida koncept

SSAB och Framery inleder samarbete inom fossilfritt stål för kontorsbås

SSAB och Framery har tillkännagett ett strategiskt samarbete för att integrera...

Läs mer


Flera åtgärder krävs för grön omställning av järn- och stålindustrin

Snabbare och mer förutsägbara tillståndsprocesser, klimatkrav vid upphandling och...

Läs mer


Euro Energy Components lanserar DEHNproX: Den nya framtiden för säker inspektion

Euro Energy Components är glada att presentera DEHNproX, en banbrytande trådlös...

Läs mer
Tillverka mönsterkort in-house med LPKF ProtoMat

Från elektronikdesign till PCB/Mönsterkort in-house

Varför skall man tillverka PCB/Mönsterkort in-house?

Läs mer
Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award. DuPont, BMW M GmbH, Dow Inc., Toyota, General Motors, och andra skapar en hållbar och lättviktsorienterad framtid.

Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award

TROY, Mich., augusti 12, 2024 – Altair (Nasdaq: ALTR), en global ledare inom...

Läs mer


Få kontroll över din produktionsprocess med 3D generator från Servomech

Servomech sätter stort fokus på kontroll över produktionsprocesser, teknik,...

Läs mer


Framgångsrikt EdmoLift-konvent och 60-årsfirande

I helgen firade EdmoLift sitt 60-årsjubileum med ett storslaget konvent som samlade kunder,...

Läs mer


Nu ökar FUCHS hållbarheten ytterligare med återvunnen propylenglykol

Hållbarhetsarbetet fortsätter. Nu börjar vi använda återvunnen rå...

Läs mer
Vi på OEM Electronics kan hjälpa dig att hitta kraftkomponenter till ditt projekt. 

Kraftkomponenter för tunga fordon

Behöver du hjälp med att hitta kraftkomponenter till ditt projekt? Vi på...

Läs mer


Ny PLC från YASKAWA med öppen arkitektur och integrerad säkerhet

YASKAWA:s iCube Control för maskinstyrning av bland annat rörelse, logik och sä...

Läs mer
<span>Energi Företagen, &Aring;rsta Kursgård och Euro Energy Giasco.</span>

Energiföretagen Sverige satsar på nytt koncept för EBR Säkerhetsexpo.

Alla ska komma hem välbehållna efter en arbetsdag. Det kan låta självklart...

Läs mer
Jungheinrich parkeringsplats med solceller på koncernens huvudkontor i Hamburg. 

Klimatmål bekräftat: Jungheinrich får validering av initiativet Science Based Targets

ACOEM AT-serien 

ACOEM AT-serien, fem verktyg med varierande skicklighet och styrka för att säkerställa optimal axeluppriktning!

Acoem är en välkänd tillverkare av axeluppriktningssystem och erbjuder ...

Läs mer


GKN Aerospace tilldelas kontrakt av FMV för studier av motorkoncept för framtidens stridsflyg

GKN Aerospace har fått en beställning från Försvarets Materielverk (FMV)...

Läs mer
OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic 

OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic

Genom ett samarbete mellan automationsföretaget KUKA Nordic och OEM Automatic – ledande...

Läs mer
Schaeffler OPTIME Ecosystem 

Schaeffler ställer ut på Underhållsmässan 2024, 12 – 15 mars, monter B02:42: Presenterar Lifetime Solutions



Multiförskruvning för maximal flexibilitet

Med den flexibelt monterbara kabelgenomföring är Heavycon Evo industridon...

Läs mer


100-tals varianter av medbringare till kuggremmar | från Gates

Medbringaren kan anpassas för att nå den typ av förflyttning av material som ö...

Läs mer


LKQ Atracco expanderar i Norge - ny lageröppning i Moss för att möta ökad efterfrågan

Moss, Norge - LKQ Atracco tar ytterligare steg mot expansion för att möta den vä...

Läs mer


Hydroscand växer genom ytterligare förvärv i Storbritannien

Hydroscand Group växer! Hydroscand i Storbritannien förvärvar ytterligare en...

Läs mer


Hydroscand Machine genomför åtgärder för att minska sin miljöpåverkan

Hydroscand Machine har under de senaste två åren genomfört flera åtgä...

Läs mer
Additiv tillverkningscell på GKN Aerospace i Troll

GKN Aerospace investerar 600 miljoner kronor i mer hållbar produktion och erhåller mångmiljonstöd av Industriklivet

GKN Aerospace tar en ledande roll inom hållbar produktion och investerar 600 miljoner kronor...

Läs mer
<span>Alla som arbetar med elektroniska komponenter och system behöver en kompetent och pålitlig partner, som Conrad. </span>

För en ljus framtid: införskaffa elektroniska komponenter och system genom Conrad

En plattform för företag av alla storlekar: Framgångar inom utveckling, produktion...

Läs mer


Elmia Subcontractor är tillbaka och sätter tonen för framtidens tillverkningsindustri

Med en månad kvar ser vi med förväntan fram emot årets mässa som ä...

Läs mer
Empack 2023 

Förpackningsindustrin träffades igen för att diskutera banbrytande innovationer

Återlanseringen av förpackningsmässan Empack har precis ägt rum på...

Läs mer


Essentra förvärar BMP Tappi s.r.l.

Vi är glada att meddela att Essentra har undertecknat ett avtal för att förvä...

Läs mer


Essentra Components överträffar sina hållbarhetsmål

Essentra Components, en ledande tillverkare och leverantör av små men viktiga...

Läs mer
Italtronic - specialister på plastkapslingar för elektronik 

Specialister på plastkapslingar för elektronik

OEM Electronics leverantör Italtronic är en ledande aktör inom design och...

Läs mer
Med kortare räckvidd och 20 kg hanteringsvikt är HC20SDTP den senaste modellen i YASKAWAs HC-familj. 

Ytterligare en industrirobot från YASKAWA för samarbete människa-robot

YASKAWA fortsätter att utveckla och utöka HC-familjen med robotmodeller för...

Läs mer
Industriföretag kan nu uppgradera till högprestera

Energibesparing och optimering av drift - G A Lindberg erbjuder Trygghetsgaranti

Industriföretag kan nu uppgradera till högpresterande Mobil SHC™ syntetiska smö...

Läs mer
Tillverkningsindustrin upplevde högkonjunktur under första kvartalet 2023.

Stark start på året i Göteborg trots svag konjunktur

Tillverkningsindustrin i Göteborgsregionen går för högtryck och...

Läs mer


Ny industrislang finns tillgänglig hos Hydroscand

Hydroscand utökar sitt sortiment med en ny industrislang, Anaconda.

Läs mer
The three site managers in Sweden

Inkludering och mångfald – starkare tillsammans på SSAB

Jämställdhet är en aspekt av SSABs inkluderings- och mångfaldsinitiativ och vi...

Läs mer
<span>Exempel på kundanpassad drivlina som producerats av utställaren Adigo Drives.</span>

Elektrifiering driver utveckling inom tillverkningsindustrin

I takt med att allt fler OEM-företag växlar över till hållbara och...

Läs mer


DAF öppnar monteringsfabrik för ellastbilar

DAF utökar sin produktionsanläggning med en ny monteringsfabrik för eldrivna...

Läs mer
Christer Ryman, ny forskningschef vid Jernkontoret.

Christer Ryman ny forskningschef på Jernkontoret

Jernkontoret anställer en ny forskningschef. Christer Ryman tillträder den 1 mars och...

Läs mer


Saab får beställning på AT4 från Frankrike

Saab fick i december en beställning på pansarskottet AT4 från den franska...

Läs mer
Instalco installerar åt SSAB i Brahestad (bilden är en illustration).

Instalcobolag får uppdrag vid utbyggnad av SSAB:s anläggning i Brahestad

Instalcobolaget Pohjanmaan Talotekniikka Oy i Uleåborg har tecknat avtal gällande...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se