Facebook

Instagram

Stora Enso och SMHI i samarbete: Ny digital tjänst för beräkning av markbärighet


2017-05-31

<span><span>Fredrik Ekelund, produktionsledare, Stora Enso Skog kan dra nytta av SMHIs digitala tjänst för att begränsa risken för markskador i samband med exempelvis gallring och föryngringsavverkning. <br /></span></span>
Bild:Stora Enso

Fredrik Ekelund, produktionsledare, Stora Enso Skog kan dra nytta av SMHIs digitala tjänst för att begränsa risken för markskador i samband med exempelvis gallring och föryngringsavverkning.



Fredrik Ekelund, produktionsledare, Stora Enso Skog och Nicklas Stenström, maskinförare Stora Enso Skog i samspråk.
Bild:Stora Enso
Fredrik Ekelund, produktionsledare, Stora Enso Skog och Nicklas Stenström, maskinförare Stora Enso Skog i samspråk.

I ett samarbete använder Stora Enso en nyutvecklad digital tjänst från SMHI för att minska markskador och bedriva ett effektivare och mer hållbart skogsbruk.

Ingen skogsmaskinförare vill lämna sönderkörd mark efter sig och ingen skogsägare vill få sin mark skadad. För att minska markskador på känslig mark och begränsa risken för skador som annars lätt uppstår från fullastade skogsmaskiner levererar nu SMHI detaljerade månadslånga prognoser för markens bärighet – ett markbärighetsindex – till Stora Enso Skog.

– Vi har en pågående klimatförändring som innebär större variationer i väder och vattenförhållanden än vad vi vant oss vid. Mer extremt väder och kortare vintrar med ökad nederbörd är exempel. Det påverkar markförutsättningarna i skogen, därför behövs kvalificerat beslutsunderlag. Markbärighetsindex är ett tydligt exempel på hur vi skräddarsyr en digital tjänst för en bransch. Vi utvecklar den tillsammans med slutanvändare för att bidra till hållbarhetsarbete och samhällsnytta, säger Alexandra Birger Röör, chef för New Ventures och affärsområde skog på SMHI.

– Vi jobbar ständigt för att minska markskadeproblemet. Genom att använda SMHI:s tjänst får vi bättre kunskap om kommande månads markförutsättningar, vilket ger oss större möjligheter till markskadefri avverkning, både i enkla och i svårtillgängliga trakter, säger Henrik Lenning, produktionschef, Stora Enso Skog.

I markbärighetsindex kombineras SMHIs data med skoglig data till en digital tjänst som enkelt kan användas i planeringen av avverkning och gallring.  Markbärighetsindex uppdateras varje dygn.

– Grunden för den digitala tjänsten, som heter SMHI Timbr, är SMHIs vetenskapliga expertis inom hydrologi, meteorologi och klimatologi. Vi använder våra avancerade beräkningsmodeller och vår långa erfarenhet av att arbeta med stora datamängder, säger Alexandra Birger Röör.

– Vår egen metod för att minska markskador – ”Rätt metod” i kombination med SMHI:s markbärighetsindex gör att vi kan bedriva ett skogsbruk som är mer skonsamt för både natur och maskiner. Med den nya digitala tjänsten med månadslånga prognoser av markbärighetsindex får vi ett kraftfullt beslutsunderlag, som innebär att vi i god tid kan välja ut trakter med bäst förutsättningar för avverkning och därmed minska vår miljöpåverkan, säger Henrik Lenning.

Källa: Stora Enso


Tipsa en vn Skriv ut





Hydroscand och Sågtjänst tecknar nytt avtal – stärker sågverksindustrin med anpassade pneumatiklösningar, produkter och tjänster

Hydroscand stärker sitt engagemang inom sågverksindustrin genom ett nytt samarbetsavtal...

Läs mer
Flamkontroll
Ett av Södra Skogsägares sågverk ligger i Långasjö. 

Kan smartare underhåll effektivisera sågverksindustrin?

Kan ett dynamiskt underhållsarbete göra högautomatiserade sågverk mer robusta...

Läs mer


Södra i samverkan för svensk elförsörjning

Industrikraft ägs av svenska industriföretag och utgör en gemensam plattform fö...

Läs mer


Europas modernaste skogshamn

Med en parad av maskiner som körde från den gamla till nya kajen i Varberg invigdes nya...

Läs mer
<span>3D-renderad skiss på hur fabriken kan komma att se ut på Södras kombinat i Mönsterås. <br /></span><div><span style=\

Södra blir världens största producent av sulfatlignin

Som ett steg i strategin att göra mer av varje träd etablerar Södra nu en ny...

Läs mer


Hydroscand SlangExpress ökar tillgängligheten genom snöskoter

Hydroscand lanserar en snöskoter för att göra sin mobila slangservice SlangExpress...

Läs mer


Nyhet! Alstor 850 kombimaskin

Världspremiär och visning av den helt nya Alstor 850 och Alstor 850H skedde i helgen...

Läs mer


Woodsafe växlar upp och investerar inför framtiden

Behovet av fler bostäder har inte försvunnit trots lågkonjuktur och krig i Europa....

Läs mer


Södra lanserar ny högteknologisk timmerbil – styrs med VR

En ny timmerbil utan kranhytt och styrd med virtual reality rullar just nu i Götaland. Den...

Läs mer


Skogsnäringens forskningsagenda stärker Sveriges position som föregångare i omställningen

Sverige är en av världens fem största exportörer av skogsbaserade produkter....

Läs mer


Stora Enso planerar att avyttra skogsbruksverksamhet i Kina

Stora Enso har inlett en försäljningsprocess för en eventuell avyttring av sin...

Läs mer


Oväntad styrka för svenska sågverk i en vikande trävarukonjunktur

Marknaden för trävaror präglas fortsatt av hög produktionstakt och höga...

Läs mer


Södra satsar på klimatrelaterad forskning – delar ut sju miljoner kronor

Södras forskningsstiftelse delar nu ut sju miljoner kronor till nio forskningsprojekt för...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se