De båda företagen testade nyligen Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). I GLSDB har Small Diameter Bomb I och raketmotorn M26 integrerats med varandra för användning med raketartillerisystemet Multiple Launch Rocket System (MLRS). Testerna visade att systemet klarar att avfyras med raketartilleri med bibehållen prestanda. Raketmotorn som användes i testet tillhandahölls av Nammo.
- GLSDB kombinerar två mycket framgångsrika och beprövade system i ett effektivt vapensystem för markstyrkor, säger Beth Kluba, vice VD, Boeing Weapons and Missile Systems.
- Boeing och Saab har tillsammans en gedigen kunskap inom precisionsvapensystem och kan nu snabbt och kostnadseffektivt leverera GLSDB till den amerikanska hemmamarknaden och övriga världen, säger Beth Kluba.
GLSDB tillåter artillerisystemet att från betydligt längre avstånd bekämpa mål som är svåra att nå, samtidigt som manövrerbarheten och precisionen för Small Diameter Bomb bibehålls.
Enligt ett samarbetsavtal som undertecknades förra året kommer Boeing och Saab att erbjuda GLSDB till nuvarande och framtida användare av raketartilleri.
- Saab är stolta över att kunna utöka vårt redan framgångsrika samarbete med Boeing till ytterligare ett teknologiområde – precisionsvapensystem, säger Görgen Johansson, chef för Saabs affärsområde Dynamics.
- Vi kan nu tillsammans erbjuda en ny banbrytande lösning till både den amerikanska och den globala marknaden, säger Görgen Johansson.
Källa: SAAB