Facebook

Instagram
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Här är nya konstruktionsstålet som stärker den svagaste länken


2019-03-04

Ägare av fordonsparker och lyftutrustning lever under en ständig press att effektivisera och hushålla med resurserna. SSAB har därför skapat ett nytt tillskott till 1100 MPa-sortimentet av Strenx konstruktionsstål. Strenx 1100 Plus är ett nytt varmvalsat, höghållfast bandstål som har unika egenskaper för svetsning och ger enastående svetsnings- och bockningsresultat. Och tack vare starkare svetsfogar bidrar det till lättare, starkare och mer miljövänlig utrustning med bättre prestanda inom transport- och lyftsektorerna.

Som ”Plus” i namnet antyder, erbjuder Strenx 1100 Plus något extra för kunderna. Svetsfogarna är i allmänhet den svaga länken hos mer avancerade sorter av konstruktionsstål. Men Strenx 1100 Plus eliminerar praktiskt taget dessa svagheter eftersom hållfastheten, förlängningen och slagsegheten i det svetsade området uppfyller minimigarantierna för basmaterialet. Den optimala kombinationen av hållfasthet och seghet i det svetsade och värmepåverkade området är en stor fördel för konstruktionsprocessen: dimensioneringen kan baseras på samma statiska minimihållfasthet för hela applikationen, beroende på dimensioneringsreglerna.

Strenx 1100 Plus är perfekt för lyftanordningar som kranar, samt lättare transportlösningar och avancerade konstruktioner som kräver matchande hållfasthet i svetsfogarna. Det är faktiskt till och med högre hållfasthet i svetsfogen än i ursprungsmaterialet Strenx 1100. Det resulterar i kranar som når högre, släpvagnar som tar mer nyttolast och lastbilar som använder mindre bränsle och släpper ut mindre koldioxid. Produkten levereras i tjocklekar mellan 4,0 och 8,0 mm, bredder upp till 1 600 mm och längder upp till 13 000 mm.


Se Strenx 1100 Plus på Bauma München 2019 
Strenx 1100 Plus gör sin officiella debut i april 2019 på Bauma München, ett måste-evenemang för bygg- och gruvindustrin. Mellan den 8-14 april kommer Strenx konstruktionsstål visas upp i SSABs monter, och ge besökare möjlighet att diskutera resultaten av tester och analyser, få tips om uppgradering, med mera.

– Vi är mycket glada över att kunna presentera Strenx 1100 Plus på Bauma, säger Magnus Carlsson, Strenx product manager på SSAB.
– Vi tror att den här produkten är helt oslagbar på marknaden idag för alla högpresterande tillämpningar som har nytta av matchande hållfasthet i svetsfogarna. Vi ser fram emot att fortsätta betjäna snabbt växande marknader inom avancerad design och teknik och att tillämpa SSABs innovativa stålteknologi på de utmaningar som lyft- och transportsektorerna står inför.


Snabbfakta: Strenx 1100 Plus:

  • Ett ovanligt rent stål och en exakt kontrollerad tillverkningsprocess innebär genomgående hög kvalitet och förutsägbara resultat
  • Garanterad planhet, tjocklek och bockbarhet
  • Snäva toleranser, garanterat
  • Svetsning kan göras vid rumstemperatur (baserat på CTS-tester enligt ISO 17642-2:2005)
  • Optimal kombination av hållfasthet och seghet i det svetsade området och den värmepåverkade zonen



Källa: SSAB


Tipsa en vn Skriv ut



Den dubbeldämpande lösningen
Den dubbeldämpande lösningen

Nu lanserar MAQ vibrationsdämpande verktyg för fräsning - STMD tekniken
överlägsen även inom fräsning

MAQ, det svenska ingenjörsföretaget bakom STMD™ (Self-Tuning Mass Damper), lanserar nu nästa generations verktyg för fräsning. Satsningen innebär ett viktigt steg...

Läs mer
Flamkontroll
Mobil Pyrotec HFD-U 46 – FM Global Approval Standard 6930-godkänd hydraulvätska för säker drift i brandkänsliga och miljökritiska områden.

Mobil Pyrotec HFD-U 46 – Brandsäker hydraulvätska med FM Global Approval Standard 6930 för krävande industrimiljöer

G A Lindberg är distributör i Sverige och erbjuder teknisk support för Mobil Pyrotec...

Läs mer

Skyddar ni er från farliga partiklar och ämnen på arbetsplatsen?

Se till att skydda er på arbetsplatsen. Finns det stark lukt, mycket damm eller ångor...

Läs mer


Hydroscand lanserar TruckVac – flexibel materialtransportslang

Hydroscand presenterar TruckVac – en mångsidig slang framtagen för att möta...

Läs mer
Träffa OEM Automatic på ELFACK 6-9 maj 

OEM Automatic visar brett sortiment på Elfack – möt experterna på plats

OEM Automatic deltar på Elfack i Göteborg den 6–9 maj – Nordens största...

Läs mer


Hydroscand Special Hoses PED-certifieras – en garanti för kvalitet och säkerhet

Hydroscand Special Hoses har återigen erhållit PED-certifiering utan några...

Läs mer
CERTEX ser en kraftig tillväxt inom helhetslösningar för kranverksamhet. \

Kraftig tillväxt inom CERTEX affärsområde Industrikranar

Inom CERTEX affärsområde Industrikranar syns en enorm ökning av efterfrågan.

Läs mer


SCN lanserar Moxa AWK-4262A – Ny industriell Wi-Fi 6-lösning för robust trådlös kommunikation

SCN (Sensor Control Nordic AB) presenterar den senaste trådlösa nätverkslö...

Läs mer
David Thelin, affärsutvecklare för SSG Skillnation.

SSG Skillnation i samarbete med Ramirent – förstärker kompetenshanteringen inom industrisektorn

SSG Skillnation, den nya digitala plattformen för hantering av kompetenser inom industrin...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf

smarthook






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil

Prosmart

Proco Services

MPC
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se