Facebook

Instagram
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Atlas Copcos bergborr-system HRD100 nu tillgängligt i skandinavisk standard


2015-11-26


Det nya hydrauliska, underjordiska och handhållna bergborr-systemet (HRD100) är en av de mest kraftfulla bergborrarna på marknaden. Systemet, som bl.a. kan kompensera för plötsliga tryckändringar, finns nu tillgängligt i skandinavisk standard.

Den viktigaste fördelen med HRD100 är den enastående borrhastigheten och energieffektiviteten jämfört med vanliga pneumatiska eller elektriska bergborrar. Det uppmätta bullret är cirka 50 procent lägre än för en pneumatisk borr. Höljet av polyuretan skärmar av buller och gör enheten stötsäker. Enheten klarar fall från två meter.

HRD-systemet består av en bergborr (RD100), kraftmodulen (PP100) och ett urval av vattenmatarben. Alla slangar och kablar medföljer.

HRD100 har vattenjustering i fem steg så att operatören kan använda rätt mängd vatten för varje steg. När borrningen stannar avbryts flödet automatiskt.

”Vi har verkligen ansträngt oss för att kunna erbjuda höga borrhastigheter till en låg driftskostnad. Men det är lika viktigt att skapa ett system som underlättar för operatören genom att det är lätt och tillförlitligt”, säger Tomas Ulander, Business Line Manager för Construction Tools.

Det är alltid svårt att arbeta under jord, men det blir enklare med HRD-systemet tack vare enhandsdriften och bärhandtagen.

Den stapelbara kraftmodulen PP100 sköter i princip sig själv. Smarta funktioner övervakar oljeflödet och oljetemperaturen. Vattenkylningen och det automatiska överhettningsskyddet ger säkerhet och tillförlitlighet.

Systemet övervakar också oljevolymen och kompenserar för tryckskillnader. Det gör att du kan arbeta med PP100 i 45° vinkel med bibehållen kraft. Ett enkelt verktyg som gör det enkelt att fylla på hydraulolja i gruvan.

Källa: Atlas Copco


Tipsa en vn Skriv ut





Hexagon lanserar AEON – en humanoid robot för industriellt bruk

Flamkontroll
Saabs spanings- och ledningsflygplan GlobalEye

Saab redo att erbjuda GlobalEye till Kanada

Saab meddelade idag på den kanadensiska försvarsmässan CANSEC att bolaget stå...

Läs mer
Den dubbeldämpande lösningen

Nu lanserar MAQ vibrationsdämpande verktyg för fräsning - STMD tekniken
överlägsen även inom fräsning

MAQ, det svenska ingenjörsföretaget bakom STMD™ (Self-Tuning Mass Damper), lanserar...

Läs mer
Mobil Pyrotec HFD-U 46 – FM Global Approval Standard 6930-godkänd hydraulvätska för säker drift i brandkänsliga och miljökritiska områden.

Mobil Pyrotec HFD-U 46 – Brandsäker hydraulvätska med FM Global Approval Standard 6930 för krävande industrimiljöer

G A Lindberg är distributör i Sverige och erbjuder teknisk support för Mobil Pyrotec...

Läs mer

Skyddar ni er från farliga partiklar och ämnen på arbetsplatsen?

Se till att skydda er på arbetsplatsen. Finns det stark lukt, mycket damm eller ångor...

Läs mer


Hydroscand lanserar TruckVac – flexibel materialtransportslang

Hydroscand presenterar TruckVac – en mångsidig slang framtagen för att möta...

Läs mer
Träffa OEM Automatic på ELFACK 6-9 maj 

OEM Automatic visar brett sortiment på Elfack – möt experterna på plats

OEM Automatic deltar på Elfack i Göteborg den 6–9 maj – Nordens största...

Läs mer


Hydroscand Special Hoses PED-certifieras – en garanti för kvalitet och säkerhet

Hydroscand Special Hoses har återigen erhållit PED-certifiering utan några...

Läs mer
CERTEX ser en kraftig tillväxt inom helhetslösningar för kranverksamhet. \

Kraftig tillväxt inom CERTEX affärsområde Industrikranar

Inom CERTEX affärsområde Industrikranar syns en enorm ökning av efterfrågan.

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf

smarthook






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil

Prosmart

Proco Services

MPC
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se