Facebook

Instagram
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

BE Group signerar avtal om koldioxidneutralt stål


2023-12-06

Bild:BE Group Sverige

BE Group har signerat ett nytt samarbetsavtal med den ledande stålproducenten AFV Beltrame. Avtalet gäller Beltrames nya produktserie av stång- och profilstål – koldioxidneutrala Chalibria.

– Som grossist har vi ett stort ansvar att bidra till den gröna omställningen i branschen. Vi har ett långvarigt partnerskap med Beltrame och har följt utvecklingen av Chalibria sedan starten. Den här typen av produkter är väldigt intressant både för oss och för våra kunder, konstaterar en mycket nöjd Olof Berghell, produktchef för långa produkter och rör på BE Group.

ETT STORT STEG

Kärt barn har många namn. Det gäller inte minst de många ambitiösa projekt som just nu pågår i syfte att minska stålbranschens påverkan på miljön och klimatet. BE Group arbetar aktivt inom området. När avtalet med AFV Beltrame nu är klart skärper man sitt bidrag till den gröna omställningen ännu mer.
Lanseringen av Chalibria är ett stort steg i rätt riktning, säger Olof Berghell.

Vad är det då som är så speciellt med Chalibria?
Olof Berghell förklarar:

– Först och främst använder Beltrame 100 procent återvunnet skrot i ståltillverkningen. Produktionen sker i ljusbågsugnar som drivs av elektricitet, vilket innebär att man redan här ligger lågt i jämförelse med stålindustrin medelvärde när det gäller koldioxidutsläpp.

KLIMATKOMPENSERAR

Men, förklarar Olof Berghell vidare, det som gör Chalibria unikt är att man klimatkompenserar för de resterande CO2-utsläppen som uppstår i samband med tillverkningen genom att köpa kolkrediter i specifika miljöprojekt. Detta sker via en oberoende certifierande tredje part, RINA, enligt standarden ISO 14064-1 (växthusgaser) samt PAS 2060 (klimatneutralitet).

Allt stål som köps som Chalibria öronmärks med ett buntnummer och levereras med ett Chalibriacertifikat. Därmed garanteras inte bara att produktionen av Chalibria är hundra procent klimatneutralt utan också full spårbarhet.

STÖRST PÅ STÅNG

AFV Beltrame startade sin ståltillverkning 1896. Idag är man Europas största producent av stång med egna verk i fyra europeiska länder: Italien, Frankrike, Schweiz och Rumänien.

Det sortiment som BE Group marknadsför kommer från det familjeägda bolagets verk i italienska Vicenza och franska Trith Saint Legér.

Beltrame ligger långt fram i den gröna omställningen. Utöver en skrotbaserad tillverkning så har man istället för masugnar, som orsakar stora koldioxidutsläpp, använt sig av mer miljövänliga ljusbågsugnar, berättar Olof Berghell vidare.

Som grossist har BE Group ett ansvar att stötta sina kunder i den gröna omställningen. En viktig uppgift är att informera om och visa på de olika alternativ som finns.

LIGGER LÅGT

Utsläppen av koldioxid mäts i så kallade CO2-ekvivalenter per producerat ton stål (tCO2/ton). Enligt beräkningar från World Steel Association har utsläppen för den globala stålindustrin ett medelvärde på 2,10 tCO2/ton. Det inkluderar allt slags stål samt tillverkning i såväl masugn som ljusbågsugn.

Medelvärdet för stål som producerats i ljusbågsugn i Europa ligger på 0,69 tCO2/ton, medan genomsnittet för AFV Beltrames fyra stålverk ligger på 0,56 tCO2/ton.

– Tittar vi på AFV Beltramses verk där vi köper vårt stål ifrån, så är utsläppen 19 procent lägre än det europeiska genomsnittet, berättar Olof Berghell.


Källa: BE Group Sverige


Tipsa en vn Skriv ut





Hydroscand lanserar TruckVac – flexibel materialtransportslang

Hydroscand presenterar TruckVac – en mångsidig slang framtagen för att möta höga krav inom både sug- och tryckapplikationer. Med sin flexibilitet och slitstyrka ä...

Läs mer
Flamkontroll
Träffa OEM Automatic på ELFACK 6-9 maj 

OEM Automatic visar brett sortiment på Elfack – möt experterna på plats

OEM Automatic deltar på Elfack i Göteborg den 6–9 maj – Nordens största...

Läs mer


Hydroscand Special Hoses PED-certifieras – en garanti för kvalitet och säkerhet

Hydroscand Special Hoses har återigen erhållit PED-certifiering utan några...

Läs mer
CERTEX ser en kraftig tillväxt inom helhetslösningar för kranverksamhet. \

Kraftig tillväxt inom CERTEX affärsområde Industrikranar

Inom CERTEX affärsområde Industrikranar syns en enorm ökning av efterfrågan.

Läs mer


SCN lanserar Moxa AWK-4262A – Ny industriell Wi-Fi 6-lösning för robust trådlös kommunikation

SCN (Sensor Control Nordic AB) presenterar den senaste trådlösa nätverkslö...

Läs mer
David Thelin, affärsutvecklare för SSG Skillnation.

SSG Skillnation i samarbete med Ramirent – förstärker kompetenshanteringen inom industrisektorn

SSG Skillnation, den nya digitala plattformen för hantering av kompetenser inom industrin...

Läs mer


Effektiv kraftöverföring med kilremskivor taper-lock – Ladda ner CAD-filer & köp kilremskivor direkt i vår e-handel

Kilremskivor är en central komponent inom mekanisk kraftöverföring och används...

Läs mer


Nordic Paper väljer trådlös vibrationsmätning med Airius LTE-M

SPM har mottagit en strategiskt viktig order från Nordic Papers bruk i värmlandska...

Läs mer


Dokumenthantering med fullt IT-stöd

Marknadsledande Alimak levererar kuggstångsdrivna hissar och arbetsplattformar för...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se