Facebook

Instagram
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Nytt fall av Diplodia på tallbestånd


2017-10-09

Planta sannolikt drabbad av Diplodia.
Bild:Nils Frank, Skogsstyrelsen
Planta sannolikt drabbad av Diplodia.

Ännu ett konstaterat fall av svampsjukdomen Diplodia pinea som drabbar tall har hittats i Sverige. Det handlar om ett 30 hektar stort bestånd i Hälsingland där Skogsstyrelsen fått rapporter om bekräftade prover. Det här innebär sannolikt att sjukdomen nu finns spridd i södra och mellersta Sverige.

Sommaren 2016 upptäcktes det första fallet på beståndsnivå av Diplodia pinea i Sverige. Då rörde det sig om ett cirka 15 hektar stort område med tallungskog norr om Arlanda. Skogen fick avverkas, flisas och brännas för att inte sporerna skulle sprida sig.

Prover från det angripna beståndet som nu hittats i närheten av Ljusdal, har analyserats av Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. Provsvaren som Skogsstyrelsen fått ta del av visar att det rör sig om Diplodia pinea. Hur stor del av beståndet som är angripet är inte klarlagt.

– Det är överraskande men också oroande att sjukdomen finns så långt norrut. Det kan få stora konsekvenser för markägare med ökade kostnader vid föryngring, säger Nils Frank, skogskonsulent vid Skogsstyrelsen i Hudiksvall.

Sakkunniga vid SLU och Skogsstyrelsen är överens om att sjukdomen därmed får anses som etablerad och att den konstaterats på fler platser i södra och mellersta Sverige. I hur stor omfattning är inte känt eftersom det inte gjorts någon systematisk inventering. Modellering vid SLU har visat att svampen kan förväntas sprida sig norrut med varmare klimat.

– Det här har passerat under radarn och omfattningen är nog betydligt större än vi tidigare har förstått. Nu går sjukdomen nog inte att utrota. Svampen har tidigare bara haft förutsättningar att få fäste i sydligaste Sverige men i dag bör den hitta lämpligt klimat upp till norrlandsgränsen, säger Hans Källsmyr, skadesamordnare på Skogsstyrelsen.

Diplodia kan i värsta fall ta död på ett träd men framför allt handlar det om tillväxtförluster och skador som förhindrar att träden når upp till högkvalitetsskog. I dag finns inget regelverk kring skadegöraren och det utgår ingen ersättning till skogsägaren.

Utvecklingen gör det än viktigare att skogsägaren har ett så varierat bestånd som möjligt med många trädslag. Det gör beståndet mer motståndskraftigt mot skadeangrepp. Det är också viktigt att gran och tall sätts på marker som är bäst för respektive trädslag, så kallad ståndortsanpassning.

Skogsstyrelsens råd till skogsägare är att hålla utkik efter bruna årsskott, framför allt på ung tall. Det kan vara ett tecken på att svampen angripit trädet, men Diplodia är också lätt att förväxla med knäckesjukan. När sjukdomen är bekräftad kan de mest angripna träden tas ned och få ligga kvar. Under skottskjutningen bör skogsägaren undvika åtgärder eftersom sporerna sprids som mest då.



Källa: Skogsstyrelsen


Tipsa en vn Skriv ut





Hydroscand och Sågtjänst tecknar nytt avtal – stärker sågverksindustrin med anpassade pneumatiklösningar, produkter och tjänster

Hydroscand stärker sitt engagemang inom sågverksindustrin genom ett nytt samarbetsavtal...

Läs mer
Flamkontroll
Ett av Södra Skogsägares sågverk ligger i Långasjö. 

Kan smartare underhåll effektivisera sågverksindustrin?

Kan ett dynamiskt underhållsarbete göra högautomatiserade sågverk mer robusta...

Läs mer


Södra i samverkan för svensk elförsörjning

Industrikraft ägs av svenska industriföretag och utgör en gemensam plattform fö...

Läs mer


Europas modernaste skogshamn

Med en parad av maskiner som körde från den gamla till nya kajen i Varberg invigdes nya...

Läs mer
<span>3D-renderad skiss på hur fabriken kan komma att se ut på Södras kombinat i Mönsterås. <br /></span><div><span style=\

Södra blir världens största producent av sulfatlignin

Som ett steg i strategin att göra mer av varje träd etablerar Södra nu en ny...

Läs mer


Hydroscand SlangExpress ökar tillgängligheten genom snöskoter

Hydroscand lanserar en snöskoter för att göra sin mobila slangservice SlangExpress...

Läs mer


Nyhet! Alstor 850 kombimaskin

Världspremiär och visning av den helt nya Alstor 850 och Alstor 850H skedde i helgen...

Läs mer


Woodsafe växlar upp och investerar inför framtiden

Behovet av fler bostäder har inte försvunnit trots lågkonjuktur och krig i Europa....

Läs mer


Södra lanserar ny högteknologisk timmerbil – styrs med VR

En ny timmerbil utan kranhytt och styrd med virtual reality rullar just nu i Götaland. Den...

Läs mer


Skogsnäringens forskningsagenda stärker Sveriges position som föregångare i omställningen

Sverige är en av världens fem största exportörer av skogsbaserade produkter....

Läs mer


Stora Enso planerar att avyttra skogsbruksverksamhet i Kina

Stora Enso har inlett en försäljningsprocess för en eventuell avyttring av sin...

Läs mer


Oväntad styrka för svenska sågverk i en vikande trävarukonjunktur

Marknaden för trävaror präglas fortsatt av hög produktionstakt och höga...

Läs mer


Södra satsar på klimatrelaterad forskning – delar ut sju miljoner kronor

Södras forskningsstiftelse delar nu ut sju miljoner kronor till nio forskningsprojekt för...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se