Facebook

Instagram
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Allt större logistikanläggningar ställer nya krav på luftkonditioneringssystemen


2019-06-12

Bild: ebm-papst

På knappt ett år uppförde Zalando en helt ny logistikanläggning med en golvyta på 130 000 kvadratmeter i Lahr, Tyskland. Anläggningen illustrerar på ett bra sätt de allt tuffare krav som ställs på moderna luftkonditioneringssystem där också IT och datainsamling utgör en viktig del.

Sedan starten 2008 har Zalando vuxit till att ha Europas största utbud av kläder, accessoarer och skor på nätet. Idag erbjuder företaget modeälskare i 15 olika länder ett stort sortiment av produkter – från nya modetrender till premiumdesign, sportswear och barnkläder. När Zalando planerade för det nya centret i Lahr blev det företaget MultiCross som fick fick i uppdrag att ta fram en skräddarsydd luftkonditioneringsanläggning.

Mycket specifika krav från Zalando gjorde det hela till en tuff teknisk utmaning. Ett av kraven var att temperaturen skulle vara konstant 22 grader Celsius i varje del av den stora logistikanläggningen, och detta både på sommaren och vintern.
– Zalando ställer mycket höga krav på arbetsmiljön och bygger sin planering på extremt snäva toleranser. När de säger att temperaturen ska vara 22 grader överallt, så är det precis just det som man menar, förklarar Frank Reimann, VD för MultiCross.

En stor utmaning för MultiCross var det så kallade orderplockningslagret till där Zalandos medarbetare hämtar beställda varor från 175 rader med hyllor på fem olika nivåer. Lådorna står tätt packade vilket gör luftkanaldesignen särskilt komplex. Totalt måste cirka en miljon kubikmeter luft cirkuleras per timme i denna del av logistikcentret vilket krävde en storskalig lösning. MultiCross installerade tjugofem värmeåtervinningsaggregat på byggnadens tak, vart och ett med en storlek som ett dubbelgarage.

Aggregaten drivs av åttiofyra gasmotorer och förångare med fyra kretsar per enhet genererar exakt den mängd kyla eller värme som krävs - varken mer och inte mindre. Behovet av tillförsel av frisk luft i Zalandos anläggning är också extra stort på grund av den lukt som avges av den stora volymen av textilier, läder och pappkartonger. MultiCross lösning blev att installera längsgående värmeåtervinningsaggregat på taket med stort avstånd mellan utlopps- och inloppskanaler. På detta sätt kunde MultiCross både förbättra effektiviteten och förenkla arbetet i samband med underhålls- och servicearbeten.

EC-fläktarna RadiPac spar energi i administrationsblocket
Värmeåtervinningssystemet ovanför logistikanläggningens administrationsblock med kontor, kök, matsal och omklädningsrum är utrustad med särskilt effektiva och tystgående RadiPac EC-fläktar från ebm-papst som installerats som en fläktväggslösning. Fläktarnas aerodynamiskt optimerade utformning minskar turbulensen direkt vid luftinloppet vilket reducerar strömförlusterna och eliminerar en av de vanligaste orsakerna till störande ljud från takfläktar.

Vid utvecklingen av nya RadiPac har ebm-papst haft fokus på fläkthjulets luftinlopp, motorns placering i fläkthjulet och på fläktskovlarnas utformning. Inloppskonan har fått ny utformning för att matcha fläkthjulet perfekt. Motorns position i fläkthjulet har optimerats för att få bättre aerodynamik. I fläkthjulet sitter dessutom nya ihåliga aluminiumskovlar som höjer verkningsgraden. Den speciella formen minskar vikten på fläkthjulet och ökar samtidigt dess stabilitet. Tryckförlusterna vid fläktens inlopp har minskats. Summan av förbättringarna är imponerande och detta har också MultiCross också utnyttjat för att svara upp mot Zalandos tuffa krav.

Möjligheten att hämta data från fläktarna viktigt för Zalando
Det var dock en annan egenskap hos fläktarna som var avgörande för beslutet att välja RadiPac.
– Vi insåg att Zalando bildades som ett digitalt startup-företag under 2008. Företaget är digitaliserat rakt igenom hela verksamheten och representanter för företaget blev positivt överraskade när de fick reda på att så mycket data kan hämtas från fläktarna exempelvis hastighet, temperatur, driftstid och verkningsgrad, förklarar Frank Reimann.
– Detta var viktigt för Zalandos fastighetsavdelning som arbetar mycket med dataanalys och ett viktigt hjälpmedel är också vår programvara EcoSmart som bland annat gör fläktdata lätt tillgänglig för avdelningens medarbetare.

EcoSmart ger MultiCross kunder en kontinuerlig kontroll av viktiga värden som temperatur och CO2-koncentration, och dessa kan också styras från en central dator. Alla driftdata lagras i en säker molnlösning. Vid eventuella avvikelser skickar den digitala lösningen MultiTrend Viewer, som utvecklats tillsammans med ebm-papst, ett varningsmeddelande till en behörig tekniker eller till MultiCross och sedan går det att göra korrigeringar genom fjärrstyrning. Med den utveckling som idag sker mot smarta byggnader och Industri 4.0, förväntar sig fler och fler företag att det här systemet blir standard och Zalandp är inget undantag.
– Så det är en stor fördel att ebm-papst EC-fläktar enkelt kan styras via MODBUS-RTU och integreras i ett centralt fastighetsautomations-system, fortsätter Frank Reimann.

Sensorer runt om i Zalandos logistikanläggning mäter CO 2 -koncentration, rumstemperatur och andra värden. Uppgifterna kommuniceras sedan i ett nätverk företagsnätet för analys och åtgärder i ett övergripande styr- och reglersystem. En anledning till Zalandos intresse för totalintegrerade lösningar med intelligenta fläktar är att företaget är i färd med att med att utveckla en central programvara för alla logistikanläggningar. I detta program ska alla byggnadstekniska system, där luftkonditioneringssystemen utgör en del, kopplas samman. Målsättningen är att hitta vägar för ytterligare effektiviseringar samt även att få fram information som underlättar planeringen av framtida byggprojekt.

Premiumpartner till ebm-papst
En osäkerhetsfaktor för MultiCross vid starten av projektet var den stundande introduktionen av EU: s 2016 ErP-direktiv. Direktivet skulle öka effektivitetskraven på luftkonditioneringssystem från och med den 1 januari 2016.
– Problemet med sådana direktiv är att förhandlingarna om den exakta utformningen pågår in i det sista. Det gör att många viktiga detaljer inte är helt tydliga när direktiven träder i kraft. Erfarenheten visar att många frågor aktualiseras först när direktiven faktiskt har genomförts, säger Frank Reimann.
– För MultiCross innebar det att man arbetade med stor osäkerhet i början av projektet. Hur skulle man kunna leverera ett luftkonditioneringssystem som uppfyller en ny standard där man ännu inte känner till det exakta innehållet? Det fanns också en osäkerhet om logistikanläggningar som den Zalando planerade att bygga skulle omfattas av direktivet. Det hela blev inte mindre komplext eftersom Zalandos byggprojekt snabbt drevs framåt.

MultiCross är en premiumpartner till ebm-papst vilket blev betydelsefullt i detta projekt med den pressade tidplanen, och med osäkerheten runt det nya ErP-direktivet. Premiumpartners får snabba leveranser men också ett starkt projektstöd från ebm-papst. För Frank Reimann och hans medarbetare blev detta stöd extra betydelsefullt eftersom ebm-papst hade en aktiv roll i arbetet med det nya direktivet.
– Tack vare ett starkt stöd och bra råd från ebm-papst fick vi till slut en bra grund för planeringen av Zalando-projektet. Logistikanläggningen togs i drift under 2017 och luftkonditioneringssystemen har visat sig klara de tuffa krav som ställdes. Även under extremt heta dagar på sommaren är det 22 grader i alla delar av anläggningen, avslutar Frank Reimann.



Källa: ebm-papst


Tipsa en vn Skriv ut



Precisionstillverkning med två fixturer på palett i femaxlig bearbetningsmaskin

Revolutionerande GFD och GFD mini förenklar hanteringen av fixturlösningar

SCHUNK, en ledande leverantör av fastspännings- och automationsteknik, utökar sitt...

Läs mer
Kortsystem


Fredrik leder Lindabs satsning mot tillverkningsindustrin

Lindab, en ledande leverantör av ventilationslösningar inom byggbranschen utökar...

Läs mer
Fridman 550
NVIDIA för industrin | OEM Automatic hjälper dig!

NVIDIA för industrin

Allt fler företag satsar på AI, maskininlärning och bildanalys för att...

Läs mer
Flamkontroll


Hydroscand lanserar Endurance Moly – högpresterande smörjfett för extrema miljöer

Hydroscand utökar sitt sortiment av högkvalitativa smörjfetter med lanseringen av...

Läs mer
oem_automation_550
Elmia och Plastmaskingruppen (PMG) tecknar långsiktigt samarbetsavtal för att stärka Nordens plast- och gummiindustri

Elmia och Plastmaskingruppen (PMG) tecknar långsiktigt samarbetsavtal för att stärka Nordens plast- och gummiindustri

Elmia och Plastmaskingruppen (PMG) har ingått ett långsiktigt samarbetsavtal med...

Läs mer


Investerar i talang: CEJN:s tillvägagångssätt för att möta den växande efterfrågan på att få in fler i tillverkningsindustrin

Det finns ett ökat behov av kunniga medarbetare inom tillverkningsindustrin, framför allt...

Läs mer
Lindabs ventilationskanaler tillverkade av återvunnet stål.

Första miljövarudeklarationen för ventilationskanaler av återvunnet stål

Lindab har lanserat en miljövarudeklaration (EPD) för sina cirkulära...

Läs mer
Plate products in hot rolling process

SSAB och Putzmeister inleder samarbete inom fossilfritt stål för betongpumpar och betongblandare

SSAB har ingått avtal med den globala byggmaskintillverkaren Putzmeister om framtida...

Läs mer


Toyota Material Handling Europe och SSAB tar språnget för att producera nästa generations materialhanteringsutrustning med lägre koldioxidavtryck

Företaget börjar använda SSAB Zero™, tillverkat av återvunnet stål...

Läs mer


PLM Group blir återförsäljare av SolidCAM och erbjuder förstklassiga CAD/CAM-lösningar för tillverkningsindustrin

SolidCAM läggs till i PLM Groups starka mjukvaruportfölj för att erbjuda...

Läs mer

Bokslutskommuniké 2024: Alla produktionsanläggningar i gång igen efter ett utmanande år

LKAB avslutar 2024 med höga leveranser och att i slutet av kvartalet åter ha alla...

Läs mer
Öppen- och presstiderna för Kiilto Pro SW har finjusterats för att optimera varje del av produktionen.

Ny limserie som förbättrar kvaliteten och effektiviteten i bärande träkonstruktioner

Kiiltos nya SW-serie är ett enkomponents polyuretanlim som kan öka effektiviteten i...

Läs mer
<span>Den nya verkstaden i Gävle. </span>

Malte Månson Verkstäder öppnar ny verkstad i Gävle

Malte Månson Verkstäder öppnar en ny, toppmodern verkstad i Gävle den 1...

Läs mer


Opima utökar sitt erbjudande inom service och underhåll genom förvärvet av GLM Ståhls Industriservice AB

GLM Ståhls Industriservice, grundat 2005, utför industriservice inom ett flertal...

Läs mer
Mitsubishi Electrics innovativa monter på CES 2024.

Mitsubishi Electric fördjupar sitt samarbete med Euro Energy på den svenska marknaden.

Mitsubishi Electric och Euro Energy Components är nöjda med att meddela att de fö...

Läs mer
Kristofer Ternstedt, CPO and Head of Group Procurement, Saab, drog storpublik till sitt föredrag om de ökade kraven på underleverantören till försvarindustrin under Elmia Subcontractors andra dag.

Cirkularitet, innovation och samverkan trender på Elmia Subcontractor

Trots att tillverkningsindustrin står inför omfattande utmaningar, visar Elmia...

Läs mer
Semcab grundades 1999 och är beläget i Gävle.

Nära samarbete ökade försäljningen

Skåpbyggaren Semcab expanderar kraftigt, de senaste åtta åren har man gått...

Läs mer
Illustration av ett framtida koncept

SSAB och Framery inleder samarbete inom fossilfritt stål för kontorsbås

SSAB och Framery har tillkännagett ett strategiskt samarbete för att integrera...

Läs mer


Flera åtgärder krävs för grön omställning av järn- och stålindustrin

Snabbare och mer förutsägbara tillståndsprocesser, klimatkrav vid upphandling och...

Läs mer


Euro Energy Components lanserar DEHNproX: Den nya framtiden för säker inspektion

Euro Energy Components är glada att presentera DEHNproX, en banbrytande trådlös...

Läs mer
Tillverka mönsterkort in-house med LPKF ProtoMat

Från elektronikdesign till PCB/Mönsterkort in-house

Varför skall man tillverka PCB/Mönsterkort in-house?

Läs mer
Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award. DuPont, BMW M GmbH, Dow Inc., Toyota, General Motors, och andra skapar en hållbar och lättviktsorienterad framtid.

Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award

TROY, Mich., augusti 12, 2024 – Altair (Nasdaq: ALTR), en global ledare inom...

Läs mer


Få kontroll över din produktionsprocess med 3D generator från Servomech

Servomech sätter stort fokus på kontroll över produktionsprocesser, teknik,...

Läs mer


Framgångsrikt EdmoLift-konvent och 60-årsfirande

I helgen firade EdmoLift sitt 60-årsjubileum med ett storslaget konvent som samlade kunder,...

Läs mer


Nu ökar FUCHS hållbarheten ytterligare med återvunnen propylenglykol

Hållbarhetsarbetet fortsätter. Nu börjar vi använda återvunnen rå...

Läs mer
Vi på OEM Electronics kan hjälpa dig att hitta kraftkomponenter till ditt projekt. 

Kraftkomponenter för tunga fordon

Behöver du hjälp med att hitta kraftkomponenter till ditt projekt? Vi på...

Läs mer


Ny PLC från YASKAWA med öppen arkitektur och integrerad säkerhet

YASKAWA:s iCube Control för maskinstyrning av bland annat rörelse, logik och sä...

Läs mer
<span>Energi Företagen, &Aring;rsta Kursgård och Euro Energy Giasco.</span>

Energiföretagen Sverige satsar på nytt koncept för EBR Säkerhetsexpo.

Alla ska komma hem välbehållna efter en arbetsdag. Det kan låta självklart...

Läs mer
Jungheinrich parkeringsplats med solceller på koncernens huvudkontor i Hamburg. 

Klimatmål bekräftat: Jungheinrich får validering av initiativet Science Based Targets

ACOEM AT-serien 

ACOEM AT-serien, fem verktyg med varierande skicklighet och styrka för att säkerställa optimal axeluppriktning!

Acoem är en välkänd tillverkare av axeluppriktningssystem och erbjuder ...

Läs mer


GKN Aerospace tilldelas kontrakt av FMV för studier av motorkoncept för framtidens stridsflyg

GKN Aerospace har fått en beställning från Försvarets Materielverk (FMV)...

Läs mer
OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic 

OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic

Genom ett samarbete mellan automationsföretaget KUKA Nordic och OEM Automatic – ledande...

Läs mer
Schaeffler OPTIME Ecosystem 

Schaeffler ställer ut på Underhållsmässan 2024, 12 – 15 mars, monter B02:42: Presenterar Lifetime Solutions



Multiförskruvning för maximal flexibilitet

Med den flexibelt monterbara kabelgenomföring är Heavycon Evo industridon...

Läs mer


100-tals varianter av medbringare till kuggremmar | från Gates

Medbringaren kan anpassas för att nå den typ av förflyttning av material som ö...

Läs mer


LKQ Atracco expanderar i Norge - ny lageröppning i Moss för att möta ökad efterfrågan

Moss, Norge - LKQ Atracco tar ytterligare steg mot expansion för att möta den vä...

Läs mer


Hydroscand växer genom ytterligare förvärv i Storbritannien

Hydroscand Group växer! Hydroscand i Storbritannien förvärvar ytterligare en...

Läs mer


Hydroscand Machine genomför åtgärder för att minska sin miljöpåverkan

Hydroscand Machine har under de senaste två åren genomfört flera åtgä...

Läs mer
Additiv tillverkningscell på GKN Aerospace i Troll

GKN Aerospace investerar 600 miljoner kronor i mer hållbar produktion och erhåller mångmiljonstöd av Industriklivet

GKN Aerospace tar en ledande roll inom hållbar produktion och investerar 600 miljoner kronor...

Läs mer
<span>Alla som arbetar med elektroniska komponenter och system behöver en kompetent och pålitlig partner, som Conrad. </span>

För en ljus framtid: införskaffa elektroniska komponenter och system genom Conrad

En plattform för företag av alla storlekar: Framgångar inom utveckling, produktion...

Läs mer


Elmia Subcontractor är tillbaka och sätter tonen för framtidens tillverkningsindustri

Med en månad kvar ser vi med förväntan fram emot årets mässa som ä...

Läs mer
Empack 2023 

Förpackningsindustrin träffades igen för att diskutera banbrytande innovationer

Återlanseringen av förpackningsmässan Empack har precis ägt rum på...

Läs mer


Essentra förvärar BMP Tappi s.r.l.

Vi är glada att meddela att Essentra har undertecknat ett avtal för att förvä...

Läs mer


Essentra Components överträffar sina hållbarhetsmål

Essentra Components, en ledande tillverkare och leverantör av små men viktiga...

Läs mer
Italtronic - specialister på plastkapslingar för elektronik 

Specialister på plastkapslingar för elektronik

OEM Electronics leverantör Italtronic är en ledande aktör inom design och...

Läs mer
Med kortare räckvidd och 20 kg hanteringsvikt är HC20SDTP den senaste modellen i YASKAWAs HC-familj. 

Ytterligare en industrirobot från YASKAWA för samarbete människa-robot

YASKAWA fortsätter att utveckla och utöka HC-familjen med robotmodeller för...

Läs mer
Industriföretag kan nu uppgradera till högprestera

Energibesparing och optimering av drift - G A Lindberg erbjuder Trygghetsgaranti

Industriföretag kan nu uppgradera till högpresterande Mobil SHC™ syntetiska smö...

Läs mer
Tillverkningsindustrin upplevde högkonjunktur under första kvartalet 2023.

Stark start på året i Göteborg trots svag konjunktur

Tillverkningsindustrin i Göteborgsregionen går för högtryck och...

Läs mer


Ny industrislang finns tillgänglig hos Hydroscand

Hydroscand utökar sitt sortiment med en ny industrislang, Anaconda.

Läs mer
The three site managers in Sweden

Inkludering och mångfald – starkare tillsammans på SSAB

Jämställdhet är en aspekt av SSABs inkluderings- och mångfaldsinitiativ och vi...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf

smarthook






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil

Prosmart

Proco Services

MPC
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se