Facebook

Instagram
Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Affärer i fokus under Elmia Produktionsmässor


2018-05-22

Under Elmia Produktionsmässors fyra mässdagar märktes det tydligt att svensk industri går för högtryck.
Bild: Elmia
Under Elmia Produktionsmässors fyra mässdagar märktes det tydligt att svensk industri går för högtryck.

Svensk industri går för högtryck och står inför teknikskiften som kommer att förändra hela tillverkningsindustrin. Det var tydligt när Elmia Produktionsmässor bekräftade sin plats som Sveriges viktigaste arena för produktion inom tillverkande industri. Under fyra mässdagar genomfördes flera nya affärer och de hetaste framtidsfrågorna diskuterades.

Det är affärer som har stått i fokus på Elmia Produktionsmässor. Med en ökad tro på fortsatt högkonjunktur har investeringsbehovet också ökat bland små och medelstora företag i Sverige. Något som var tydligt under Elmia Automation där morgondagens automationslösningar för en mer effektiv och konkurrenskraftig produktion visades.

– Vi är mer än nöjda och nådde veckans mål med leads redan under torsdagen. Det blev rekord varje dag och känslan är extremt positiv, säger Tomas Berg, General Manager på Schunk i Sverige, utställare på Elmia Automation.

Att Elmia Produktionsmässor är en marknadsplats för industrin tydliggjordes också genom att affärer genomfördes direkt på mässgolvet.

– Redan innan vi gjorde vår affär hade det varit en fantastisk mässa sedan dag ett. Det krävs mässor och personliga kontakter för att man ska kunna bygga upp de här relationerna. Att vi gjorde affärer på mässgolvet visar vilken god arena Elmia är för branschen, säger Peter Gustafsson, säljare på Tebeco, som ställde ut både på Elmia Plåt och Elmia Svets och Fogningsteknik.

Även Kemppi ställde ut på Elmia Svets och Fogningsteknik och var på plats för fjärde gången i rad.

– Det här är den bästa mässan hittills för oss och det har varit kvalitativa besökare. Jag tror aldrig att vi har fått så här många leads tidigare och det beror nog mycket på de nyheter som vi har lanserat. De parallella mässorna har indirekt dragit folk till oss eftersom det är så närliggande branscher. Den kombinationen är en förutsättning för industrin, säger Michael Johansson, sälj- och marknadschef på Kemppi.

En röd tråd genom samtliga sex mässor har varit den ökade digitaliseringen som genomsyrar all produktion. Det har även varit tydligt att automatisering och samverkande robotar tar allt större utrymme inom industrin.

– Vi är väldigt nöjda med våra besök och har aldrig haft så många leads någonsin på en mässa som här på Elmia Verktygsmaskiner. Jag tror att det är innehållet i montern med våra automationslösningar som har lockat besökarna. Vi har definitivt dragit nytta av att Elmia Automation som arrangerats samtidigt och märker tydligt att det är robotvindar som har blåst i montern, säger Henrik Olsson, vd på Edströms.

Det var första gången som sex mässor arrangerades samtidigt under namnet Elmia Produktionsmässor. Spännande innovationer, nya material och de senaste nyheterna har visats av över 480 utställare.

– Det har gått över förväntan och varit riktigt bra med rätt besökare. Vi har fått konkreta förfrågningar på maskiner och utrustning som resulterar i jobb direkt när vi kommer hem. Det har också varit lite mer liv och rörelse än tidigare som har spillt över från de övriga mässorna, vilket har skapat en trevlig inramning. Även våra kunder har varit väldigt nöjda eftersom folk från verkstan har kunnat följa med och exempelvis titta på verktygsmaskiner. Den kombinationen har vi fått positiv respons för, säger Anders Friborg, försäljningschef på Saxe Nordic Plast i Sverige, utställare på Elmia Polymer.

I år var det dessutom premiär för Elmia 3D – en renodlad mässa om additiv tillverkning. Bland utställarna på Elmia 3D fanns den globala aktören HP, som såg stora fördelar med att finnas på plats när sex mässor arrangerades samtidigt.

– Det är en mycket god idé. För oss utställare innebär det stora fördelar, framför allt ur ett logistiskt och finansiellt perspektiv. Den nordiska marknaden är viktig för oss och här på Elmia Produktionsmässor finns rätt folk för oss att synas inför.

Nästa Elmia Produktionsmässor arrangeras 12–15 maj 2020.

– Det har varit fyra fantastiska dagar och vi vill tacka alla utställare och besökare för det här året. Under mässan har vi uppmärksammat några av de viktigaste framtidsfrågorna för industrin och detta är något vi vill fortsätta vara en arena för om två år. Vi vill hälsa alla hjärtligt välkomna tillbaka 2020, säger Ann Kittendorff och Tanja Lundberg, projektledare för Elmia Produktionsmässor.





Källa: Elmia


Tipsa en vn Skriv ut





Investerar i talang: CEJN:s tillvägagångssätt för att möta den växande efterfrågan på att få in fler i tillverkningsindustrin

Det finns ett ökat behov av kunniga medarbetare inom tillverkningsindustrin, framför allt...

Läs mer
Kortsystem
Lindabs ventilationskanaler tillverkade av återvunnet stål.

Första miljövarudeklarationen för ventilationskanaler av återvunnet stål

Lindab har lanserat en miljövarudeklaration (EPD) för sina cirkulära...

Läs mer
Fridman 550
Plate products in hot rolling process

SSAB och Putzmeister inleder samarbete inom fossilfritt stål för betongpumpar och betongblandare

SSAB har ingått avtal med den globala byggmaskintillverkaren Putzmeister om framtida...

Läs mer
Flamkontroll


Toyota Material Handling Europe och SSAB tar språnget för att producera nästa generations materialhanteringsutrustning med lägre koldioxidavtryck

Företaget börjar använda SSAB Zero™, tillverkat av återvunnet stål...

Läs mer
oem_automation_550


PLM Group blir återförsäljare av SolidCAM och erbjuder förstklassiga CAD/CAM-lösningar för tillverkningsindustrin

SolidCAM läggs till i PLM Groups starka mjukvaruportfölj för att erbjuda...

Läs mer

Bokslutskommuniké 2024: Alla produktionsanläggningar i gång igen efter ett utmanande år

LKAB avslutar 2024 med höga leveranser och att i slutet av kvartalet åter ha alla...

Läs mer
Öppen- och presstiderna för Kiilto Pro SW har finjusterats för att optimera varje del av produktionen.

Ny limserie som förbättrar kvaliteten och effektiviteten i bärande träkonstruktioner

Kiiltos nya SW-serie är ett enkomponents polyuretanlim som kan öka effektiviteten i...

Läs mer
<span>Den nya verkstaden i Gävle. </span>

Malte Månson Verkstäder öppnar ny verkstad i Gävle

Malte Månson Verkstäder öppnar en ny, toppmodern verkstad i Gävle den 1...

Läs mer


Opima utökar sitt erbjudande inom service och underhåll genom förvärvet av GLM Ståhls Industriservice AB

GLM Ståhls Industriservice, grundat 2005, utför industriservice inom ett flertal...

Läs mer
Mitsubishi Electrics innovativa monter på CES 2024.

Mitsubishi Electric fördjupar sitt samarbete med Euro Energy på den svenska marknaden.

Mitsubishi Electric och Euro Energy Components är nöjda med att meddela att de fö...

Läs mer
Kristofer Ternstedt, CPO and Head of Group Procurement, Saab, drog storpublik till sitt föredrag om de ökade kraven på underleverantören till försvarindustrin under Elmia Subcontractors andra dag.

Cirkularitet, innovation och samverkan trender på Elmia Subcontractor

Trots att tillverkningsindustrin står inför omfattande utmaningar, visar Elmia...

Läs mer
Semcab grundades 1999 och är beläget i Gävle.

Nära samarbete ökade försäljningen

Skåpbyggaren Semcab expanderar kraftigt, de senaste åtta åren har man gått...

Läs mer
Illustration av ett framtida koncept

SSAB och Framery inleder samarbete inom fossilfritt stål för kontorsbås

SSAB och Framery har tillkännagett ett strategiskt samarbete för att integrera...

Läs mer


Flera åtgärder krävs för grön omställning av järn- och stålindustrin

Snabbare och mer förutsägbara tillståndsprocesser, klimatkrav vid upphandling och...

Läs mer


Euro Energy Components lanserar DEHNproX: Den nya framtiden för säker inspektion

Euro Energy Components är glada att presentera DEHNproX, en banbrytande trådlös...

Läs mer
Tillverka mönsterkort in-house med LPKF ProtoMat

Från elektronikdesign till PCB/Mönsterkort in-house

Varför skall man tillverka PCB/Mönsterkort in-house?

Läs mer
Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award. DuPont, BMW M GmbH, Dow Inc., Toyota, General Motors, och andra skapar en hållbar och lättviktsorienterad framtid.

Altair utser vinnarna av 2024 års Altair Enlighten Award

TROY, Mich., augusti 12, 2024 – Altair (Nasdaq: ALTR), en global ledare inom...

Läs mer


Få kontroll över din produktionsprocess med 3D generator från Servomech

Servomech sätter stort fokus på kontroll över produktionsprocesser, teknik,...

Läs mer


Framgångsrikt EdmoLift-konvent och 60-årsfirande

I helgen firade EdmoLift sitt 60-årsjubileum med ett storslaget konvent som samlade kunder,...

Läs mer


Nu ökar FUCHS hållbarheten ytterligare med återvunnen propylenglykol

Hållbarhetsarbetet fortsätter. Nu börjar vi använda återvunnen rå...

Läs mer
Vi på OEM Electronics kan hjälpa dig att hitta kraftkomponenter till ditt projekt. 

Kraftkomponenter för tunga fordon

Behöver du hjälp med att hitta kraftkomponenter till ditt projekt? Vi på...

Läs mer


Ny PLC från YASKAWA med öppen arkitektur och integrerad säkerhet

YASKAWA:s iCube Control för maskinstyrning av bland annat rörelse, logik och sä...

Läs mer
<span>Energi Företagen, &Aring;rsta Kursgård och Euro Energy Giasco.</span>

Energiföretagen Sverige satsar på nytt koncept för EBR Säkerhetsexpo.

Alla ska komma hem välbehållna efter en arbetsdag. Det kan låta självklart...

Läs mer
Jungheinrich parkeringsplats med solceller på koncernens huvudkontor i Hamburg. 

Klimatmål bekräftat: Jungheinrich får validering av initiativet Science Based Targets

ACOEM AT-serien 

ACOEM AT-serien, fem verktyg med varierande skicklighet och styrka för att säkerställa optimal axeluppriktning!

Acoem är en välkänd tillverkare av axeluppriktningssystem och erbjuder ...

Läs mer


GKN Aerospace tilldelas kontrakt av FMV för studier av motorkoncept för framtidens stridsflyg

GKN Aerospace har fått en beställning från Försvarets Materielverk (FMV)...

Läs mer
OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic 

OEM Automatic säljer nu världsledande cobots från KUKA Nordic

Genom ett samarbete mellan automationsföretaget KUKA Nordic och OEM Automatic – ledande...

Läs mer
Schaeffler OPTIME Ecosystem 

Schaeffler ställer ut på Underhållsmässan 2024, 12 – 15 mars, monter B02:42: Presenterar Lifetime Solutions



Multiförskruvning för maximal flexibilitet

Med den flexibelt monterbara kabelgenomföring är Heavycon Evo industridon...

Läs mer


100-tals varianter av medbringare till kuggremmar | från Gates

Medbringaren kan anpassas för att nå den typ av förflyttning av material som ö...

Läs mer


LKQ Atracco expanderar i Norge - ny lageröppning i Moss för att möta ökad efterfrågan

Moss, Norge - LKQ Atracco tar ytterligare steg mot expansion för att möta den vä...

Läs mer


Hydroscand växer genom ytterligare förvärv i Storbritannien

Hydroscand Group växer! Hydroscand i Storbritannien förvärvar ytterligare en...

Läs mer


Hydroscand Machine genomför åtgärder för att minska sin miljöpåverkan

Hydroscand Machine har under de senaste två åren genomfört flera åtgä...

Läs mer
Additiv tillverkningscell på GKN Aerospace i Troll

GKN Aerospace investerar 600 miljoner kronor i mer hållbar produktion och erhåller mångmiljonstöd av Industriklivet

GKN Aerospace tar en ledande roll inom hållbar produktion och investerar 600 miljoner kronor...

Läs mer
<span>Alla som arbetar med elektroniska komponenter och system behöver en kompetent och pålitlig partner, som Conrad. </span>

För en ljus framtid: införskaffa elektroniska komponenter och system genom Conrad

En plattform för företag av alla storlekar: Framgångar inom utveckling, produktion...

Läs mer


Elmia Subcontractor är tillbaka och sätter tonen för framtidens tillverkningsindustri

Med en månad kvar ser vi med förväntan fram emot årets mässa som ä...

Läs mer
Empack 2023 

Förpackningsindustrin träffades igen för att diskutera banbrytande innovationer

Återlanseringen av förpackningsmässan Empack har precis ägt rum på...

Läs mer


Essentra förvärar BMP Tappi s.r.l.

Vi är glada att meddela att Essentra har undertecknat ett avtal för att förvä...

Läs mer


Essentra Components överträffar sina hållbarhetsmål

Essentra Components, en ledande tillverkare och leverantör av små men viktiga...

Läs mer
Italtronic - specialister på plastkapslingar för elektronik 

Specialister på plastkapslingar för elektronik

OEM Electronics leverantör Italtronic är en ledande aktör inom design och...

Läs mer
Med kortare räckvidd och 20 kg hanteringsvikt är HC20SDTP den senaste modellen i YASKAWAs HC-familj. 

Ytterligare en industrirobot från YASKAWA för samarbete människa-robot

YASKAWA fortsätter att utveckla och utöka HC-familjen med robotmodeller för...

Läs mer
Industriföretag kan nu uppgradera till högprestera

Energibesparing och optimering av drift - G A Lindberg erbjuder Trygghetsgaranti

Industriföretag kan nu uppgradera till högpresterande Mobil SHC™ syntetiska smö...

Läs mer
Tillverkningsindustrin upplevde högkonjunktur under första kvartalet 2023.

Stark start på året i Göteborg trots svag konjunktur

Tillverkningsindustrin i Göteborgsregionen går för högtryck och...

Läs mer


Ny industrislang finns tillgänglig hos Hydroscand

Hydroscand utökar sitt sortiment med en ny industrislang, Anaconda.

Läs mer
The three site managers in Sweden

Inkludering och mångfald – starkare tillsammans på SSAB

Jämställdhet är en aspekt av SSABs inkluderings- och mångfaldsinitiativ och vi...

Läs mer
<span>Exempel på kundanpassad drivlina som producerats av utställaren Adigo Drives.</span>

Elektrifiering driver utveckling inom tillverkningsindustrin

I takt med att allt fler OEM-företag växlar över till hållbara och...

Läs mer


DAF öppnar monteringsfabrik för ellastbilar

DAF utökar sin produktionsanläggning med en ny monteringsfabrik för eldrivna...

Läs mer
Christer Ryman, ny forskningschef vid Jernkontoret.

Christer Ryman ny forskningschef på Jernkontoret

Jernkontoret anställer en ny forskningschef. Christer Ryman tillträder den 1 mars och...

Läs mer


Saab får beställning på AT4 från Frankrike

Saab fick i december en beställning på pansarskottet AT4 från den franska...

Läs mer
Instalco installerar åt SSAB i Brahestad (bilden är en illustration).

Instalcobolag får uppdrag vid utbyggnad av SSAB:s anläggning i Brahestad

Instalcobolaget Pohjanmaan Talotekniikka Oy i Uleåborg har tecknat avtal gällande...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se