SKF investerar ytterligare 400 miljoner kronor i kullagertillverkning i Kina


2020-06-17

SKF Xinchang Factory
Bild: SKF
SKF Xinchang Factory

SKF Xinchang Factory
Bild: SKF
SKF Xinchang Factory

SKF fortsätter investera i sin tillverkningskapacitet för kullager i Kina. Investeringen är i linje med koncernens regionanpassade tillverkningsstrategi.

I juni 2019 tillkännagav koncernen en investering på 370 miljoner kronor i en ny fabrik i Xinchang. Då den nu är invigd investeras ytterligare 400 miljoner kronor i att expandera fabriken.

– Vi har gjort stora framsteg på den Kinesiska spårkullager-marknaden, världens största marknad för just spårkullager. Detta  tack vare vår kompetens inom teknisk utveckling och tillverkningskapacitet i Xinchang. Nästa fas av investeringen gör det möjligt för oss att erbjuda våra kunder ett ännu bredare produktutbud, säger Patrick Tong, President, Industrial Sales Asia.

– Den här investeringen är en del av vår strategiska ambition att utveckla vår regionala tillverkningskapacitet. Efter vår framgångsrika första investering i Xinchang är det ett logiskt nästa steg att utöka fabriken för att stärka vår kullagerkapacitet i Kina, säger Kent Viitanen, President, Bearing Operations.

Den andra fasen av fabriken i Xinchang förväntas vara färdigställd under slutet av 2021.



Källa: SKF