Tommi Kajasoja utsedd till CEO för Delete Group Oy
Tommi Kajasoja, 43 år och nuvarande landsdirektör för Delete i Finland, började som affärsområdeschef för industrisanering 2014. Innan åren på Delete har Tommi Kajasoja arbetat i mer än 15 år hos Maintpartner Group och ABB Service inom segmentet industriella tjänster. Tommi Kajasoja har en magistersexamen från Lappeenranta Tekniska Högskola i Finland.
Deletes styrelseordförande Åsa Söderström Jerring:
- Styrelsen är glad över att tillkännage utnämningen av Tommi Kajasoja till ny CEO efter avgående Jussi Niemelä. Tommi har en diger bakgrund inom industrikoncerner och har i egenskap av affärsområdeschef och landsdirektör inom Delete byggt starka team och tagit viktiga steg för att utveckla och effektivisera verksamheten utan att förlora kundperspektivet.
Tommi Kajasoja:
- Det är med stor entusiasm, men också ödmjukhet som jag har accepterat rollen som CEO för Delete Group Oy. I slutet av 2017 genomförde vi ett av våra största förvärv i Finland och koncernens omsättning ligger nu nära milstolpen på 200 miljoner euro. Jag ser fram emot att fortsätta och förbättra verksamheten tillsammans med mina kollegor i både Sverige och Finland.
Källa: Delete