Atlas Copcos kapitalmarknadsdag 17 november 2015


2015-09-25

Bild: Atlas Copco

Atlas Copco bjuder in investerare, analytiker och ekonomijournalister till sin årliga kapitalmarknadsdag som hålls den 17 november 2015.

Syftet med kapitalmarknadsdagen är att ge en uppdatering av Atlas Copco-gruppens strategi och utveckling. Service samt affärsområdet Industriteknik kommer att vara i fokus under dagen. Från Atlas Copco deltar Ronnie Leten, VD och koncernchef, Hans Ola Meyer, ekonomi- och finansdirektör, affärsområdeschefer och andra medlemmar ur koncernledningen.

Dagen inkluderar en utställning av affärsområdet Industritekniks innovativa industriverktyg, monteringslösningar och service. Vänligen registrera deltagande senast den 31 oktober på www.atlascopco.com/CMD2015 där det också finns program och ytterligare information.

Kapitalmarknadsdagen anordnas på Filmstaden i Sickla utanför Stockholm. Vänligen observera att antalet deltagare är begränsat.

Kapitalmarknadsdagen arrangeras i samordning med ASSA ABLOY, som anordnar sin kapitalmarknadsdag den 18 november i Stockholm.

Källa: Atlas Copco