Nexans ska leverera umbilicaler till projekt i Egypten


2015-09-24

Nexans har tilldelats ett kontrakt om att leverera 48 km statiska umbilicaler till BP och partnern DEA för projektet West Nile Delta Taurus Libra i Egypten.

Taurus Libra-utbyggnaden är ett projekt kopplat till Burullus-gasfälten som drivs av BG Group, och umbilicalleveransen utgör en viktig del i utbyggnaden av denna offshoreanläggning.

Umbilicalerna består av kablar för el och fiberoptik samt rör för hydraulik och kemikalier. De ska konstrueras och tillverkas vid Nexans specialanläggningar för sjökablar och umbilicaler i Halden och Rognan i Norge. Nexans kommer också att leverera tillbehör till detta projekt. Leveransen är planerad till maj 2016.

– Kontraktet ingår i ett tioårigt ramavtal som Nexans ingått med BP för leverans av umbilicalkablar, DEH-system, tillbehör och tjänster till olika olje- och gasprojekt på stora vattendjup världen över, berättar Krister Granlie, chef för Nexans Norways division Hybrid Underwater Cables.

 – Kontraktet befäster än en gång Nexans roll som en nyckelaktör på umbilicalmarknaden och bygger på en mångårig relation mellan BP och Nexans vad gäller umbilicalleveranser.

Om West Nile Delta-fälten

West Nile Delta-projektet omfattar utbyggnad av gas- och kondensatfält inom koncessionerna North Alexandria och West Mediterranean Deepwater i Medelhavet, cirka 65–85 km nordväst om den egyptiska kuststaden Alexandria. Taurus Libra-utbyggnaden som upptäcktes 2000/2001 ingår i den första utbyggnadsfasen av West Nile Delta-fälten.

Källa: Nexans