Lundin Petroleum påbörjar utvärderingsborrning på Altafyndigheten i södra Barents hav
Altafyndigheten är belägen 10 till 20 km nordöst om Lundin Petroleums fyndighet Gohta i södra Barents hav, och cirka 160 km från den norska kusten. Utvärderingsborrning 7220/11-2 är belägen 6,5 km sydväst om borrning 7220/11-1 som slutfördes på Altafyndigheten i oktober 2014.
Den huvudsakliga målsättningen med borrning 7220/11-2 är att bekräfta reservoarmodellen och påvisa förekomsten av kolvätekolonner och kontaktnivåer mellan olja och vatten liknande de som påträffats i borrningen av Altafyndigheten.
Det planerade totaldjupet är 2 020 meter under havsytan och borrningen genomförs med borriggen Island Innovator. Borrningen förväntas ta cirka 60 dagar.
Lundin Norway har en licensandel om 40 procent i PL609. DEA Norge AS och Idemitsu Petroleum Norge AS är partners med licensandelar om 30 procent vardera.
Källa: Lundin Petroleum AB