ABB sätter nytt spänningsrekord för HVDC Light


2015-01-12

Bild: ABB

Den nya HVDC Light® kraftlänken Skagerrak 4 mellan Norge och Jylland i Danmark får en rekordhög spänningsnivå på 500 kilovolt (kV) och bidrar till ökad anslutning av förnybar energi. ABB:s enhet HVDC i Ludvika står bakom projektet.

ABB har framgångsrikt tagit i drift en överföringslänk för högspänd likström (HVDC) mellan Norge och Danmark i syfte att öka mängden förnybar vatten- och vindkraft i regionens elnät.

Med en spänningsnivå på 500 kV sätter Skagerrak 4 nytt världsrekord i HVDC-överföring med spänningsstyva strömriktare (Voltage Source Converters, VSC). Dessa använder halvledare för att omvandla elkraft från högspänd växelström till likström och tillbaka igen och erbjuder samtidigt styrbarhet och kompakt design.

VSC-länkar används i ökande omfattning i markkabel- och sjökabelbaserade tillämpningar såsom integration av förnybar energi från vindkraftparker på land och till havs; elförsörjning från fastlandet till öar och havsbaserade olje- och gasplattformar; elförsörjning till tätbebyggda stadskärnor och sammankopplingar av elnät över nationsgränser.

Denna HVDC Light-länk stärker elnätet som ägs av norska Statnett och danska Energinet.dk och hjälper till att balansera lasten mellan Norges vattenkraftsbaserade system och Danmarks vind- och värmekraftssystem.

”ABB utvecklade HVDC-tekniken och fortsätter att vara innovationsledande tack vare vår unika position med egen tillverkning av alla nyckelkomponenter i ett HVDC-system, inklusive krafthalvledare, transformatorer och högspänningskabel”, säger Claudio Facchin, chef för ABB:s division Power Systems.

ABB har levererat alla fyra Skagerrak-länkarna – Skagerrak 1 och 2 på 1970-talet och Skagerrak 3 1993 och nu senast Skagerrak 4. Hela systemet sträcker sig 240 kilometer över Skagerrak i Nordsjön och har en sammanlagd överföringskapacitet av 1 700 megawatt (MW).

Till Skagerrak 4 levererade ABB två 700 MW VSC-stationer baserade på företagets teknik HVDC Light® . Den nya länken drivs bipolärt med överföringssystemet för Skagerrak 3 som är baserat på den klassiska HVDC-strömriktartekniken med Line Commutated Converter, (LCC).

Det här är första gången som HVDC och HVDC Light sammankopplats i ett sådant bipolärt system. ABB:s avancerade styrsystem MACH har använts för att hantera olikheterna mellan HVDC-och HVDC Light-teknikens sätt att återomvandla kraften.

VSC-strömriktare för 500 kV skapar nya möjligheter för framtiden, speciellt i kombination med ABB:s nya plastisolerade 525 kV högpänningskabel för likström som lanserades 2014. Denna rekordkabel, med dubblerat kraftflöde och ökad räckvidd, erbjuder nya möjligheter att integrera mer förnybar energi från avlägsna källor och speglar ABB:s åtagande att leda utvecklingen och användningen av HVDC-teknik.

Källa: ABB