Bo Krogvig ny ansvarig för samhällskontakter i LKAB
–Goda samhällskontakter är ett villkor för LKABs framtid och för vår affär. Därför förstärker vi nu med Bo Krogvig som blir ansvarig för våra samhällskontakter och senior rådgivare till koncernledningen säger Lars-Eric Aaro, VD och koncernchef för LKAB.
Bo Krogvig kommer närmast från affärsutvecklingsbyrån Six Year Plan AB där han varit senior rådgivare och delägare. Krogvig har varit rådgivare sedan 1998 och dessförinnan landstingsråd och informationschef för Socialdemokraterna. Befattningen är placerad i Stockholm och rapporterar direkt till kommunikationsdirektören.
–Jag är glad över att vi lyckats rekrytera Bo Krogvig till LKAB, Bosse kan med sin långa erfarenhet erbjuda viktiga perspektiv på samhällsutvecklingen. Hans erfarenhet att jobba med svensk industri och komplicerade processer kommer vi att ha stor glädje av säger kommunikationsdirektören Frank Hojem.
LKAB har vid sidan av de svenska samhällskontakterna också en motsvarande verksamhet i Bryssel.
–Jag har en kärlek till svensk industri. Den är en viktig hörnsten i det svenska samhällsbygget och LKAB spelar en mycket viktig roll. Jag fascineras av industrins förändringskraft och vara konkurrenskraftig över tid. För hundra år sedan handlade det om frihandel och tullar idag möter LKAB och andra svenska industriföretag globaliseringens möjligheter och utmaningar. Inget kan vara mer spännande att få vara med på den resan med LKAB, säger Bo Krogvig.
Källa: LKAB