Facebook

Instagram

Alfa Laval tar energieffektivitetsorder i Kina värd 95 miljoner kronor


2020-04-24

Alfa Laval har tagit en order för leverans av kompakta värmeväxlare till ett raffinaderi och petrokemisk anläggning i Kina. Ordern bokades inom affärsenheterna Welded Heat Exchangers och Gasketed Plate Heat Exchangers i Energidivisionen och har ett värde av cirka 95 miljoner kronor. Leverans beräknas ske 2021.

Ordern omfattar Alfa Lavals kompakta värmeväxlare, vilka kommer att användas för att återvinna och återanvända värme i raffinaderiet och den petrokemiska anläggningen som producerar både drivmedel och petrokemiska produkter.

– När Kina nu långsamt återhämtar sig efter pandemin gläder det mig att kunna meddela att vi tagit denna order på våra energieffektiva värmeväxlare från en av våra kunder inom raffinaderi och petrokemi. Våra produkter och lösningar spelar en viktig roll för att upprätthålla ett fungerande samhälle genom att tillhandahålla ett grundläggande behov som till exempel energiförsörjning, säger Susanne Pahlén Åklundh, chef för Energidivisionen.

I Kina var Alfa Lavals kontor och anläggningar stängda en vecka extra efter det kinesiska nyåret, och öppnades sedan med tydliga säkerhetsföreskrifter för att säkerställa de anställdas hälsa och säkerhet samt för att upprätthålla kontinuiteten i verksamheten.

– Det är väldigt uppmuntrande att vi under denna omvälvande period har kunnat ha ett så nära samarbete med vår kund att vi kunnat säkra denna order. Genom att använda digitala kommunikationskanaler kunde vi fortsätta att driva verksamheten vidare, säger Jan Debruyn, chef för verksamheten i nordöstra Asien och Alfa Laval Kina.



Källa: Alfa Laval


Tipsa en vn Skriv ut





Strategiskt partnerskap har trätt i kraft

SICK och Endress+Hauser tar sig an processautomation med gemensamma krafter

Läs mer
Malux

Enviro får uppföljande order på 500 ton pyrolysolja från tidigare kund

Scandinavian Enviro Systems (Enviro) har fått en uppföljande order på leveranser...

Läs mer
Idcon550


Preem och Sirius utökar samarbetet genom två nya fartyg för transport av förnybara bränslen och råvaror.

Preem har avtalat med det Svenska rederiet Sirius Shipping att frakta in två av deras...

Läs mer


Hydroscand lanserar energibesparande oljehållarkit

Hydroscand lanserar ett nytt, effektivt- och energibesparande oljehållarkit. Lansering av...

Läs mer
Flamkontroll
<span>Grease-appen från Schaeffler bestämmer den ideala smörjmedelstypen, smörjmedelsmängden, fettets livslängd och eftersmörjningsintervall för smörjning och eftersmörjning av rullningslager. </span>

Schaefflers Grease-app: Effektivare och mer hållbar smörjning av rullningslager



INGO har öppnat en ny automatstation i Åkersberga

Stationen ligger nordost om Stockholm vid infarten till Åkersberga med adressen Korsgä...

Läs mer
Ocean Harvesting Technologies AB – vågkraftspark.

Lovande resultat från fallstudie om elektrifiering av en olje- och gasplattform med vågkraft

Offshore olje- och gasplattformar kräver konstant strömförsörjning och att...

Läs mer

Preem satsar på elektrifiering av tunga vägtransporter

Kristoffer Ahlén, Pris- och produktchef på Preem.

Som ett led i Preems förnybara omställning och strategin att erbjuda fler miljö...

Läs mer
Frida Bratt, sparekonom på Nordnet.

Fondspararna säljer råvaror
efter oljeprisfall

I juli köpte fondspararna globalfonder, samtidigt som råvarufonder såldes av...

Läs mer

Preem köper depå i Norrköping för mellanlagring av förnybara råvaror

Som ett led i Preems affärsstrategi att ställa om har Preem köpt en 120 000 m3...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se