På måndag, den 16 mars, öppnar antagningsperioden till höstens högskoleutbildningar. Bland nyheterna i år finns ett civilingenjörsprogram och ett socionomprogram och att Common Core startas inom fler program. Dessutom finns kurser för yrkesverksamma och kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) med start sommaren 2020.
Till hösten startar två helt nya program på Högskolan i Halmstad, Socionomprogrammet och Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation. Efterfrågan från kommunerna i Halland om ett socionomprogram kom redan för några år sedan och efter en lång process blev det klart med examensrättigheterna. Det tidigare Maskiningenjörsprogrammet har utvecklats till ett Civilingenjörsprogram med fokus på hållbarhet för att möta de utmaningar som ställs på bland annat industrin. Dessutom startar ytterligare två program inom Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) redan till sommaren för att få fler behöriga lärare ut till skolorna. De nya programmen är en komprimering av de två andra KPU-programmen där de som börjar i sommar blir klara redan nästa höst. Programmen går på distans med några obligatoriska campusträffar i Halmstad och det ingår fler ämnen än tidigare.
I år satsar Högskolan i Halmstad också på kurser för yrkesverksamma. Kurserna möjliggör ett livslångt lärande och passar dem som är mitt i karriären och behöver fylla på med kunskap inom ett visst område.
– Livslångt lärande är en prioriterad satsning från regeringen och det finns ett stort behov av kompetensutveckling bland yrkesverksamma inom alla kategorier av yrken. Under 2019 genomfördes ett gediget arbete på Högskolan för att identifiera och ”märka” fristående kurser inom olika områden som kan vara lämpliga för yrkesverksamma. Genom att synliggöra kurser som passar personer i arbetslivet på ett bättre sätt hoppas vi att fler inser vikten av utbildning och kompetensutveckling genom hela livet, säger prorektor Pernilla Nilsson, som tagit initiativ till att samla informationen om lärosätets fristående kurser med fokus på kompetensutveckling för yrkesverksamma.
På Högskolan i Halmstad kan blivande studenter nu välja mellan drygt 50 program och över 200 kurser. Många av utbildningsprogrammen leder till en yrkesexamen.
– Det är kul att vi har två nya program till hösten. Den nya utbildningen Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation, 300 hp, gör att Högskolan nu har tre civilingenjörsutbildningar – vilket stärker Högskolans position som innovativt lärosäte. Det nya
Källa: Högskolan i Halmstad