Lennart Eberleh, chef för affärsområdet Corrugated Solutions, lämnar efter 16 framgångsrika år BillerudKorsnäs för att tillträda som koncernchef och VD för den börsnoterade massatillverkaren Rottneros AB.
BillerudKorsnäs affärsområde Corrugated Solutions erbjuder högpresterande wellpappråvara i form av fluting och liner samt kompletta förpackningslösningar till en global kundkrets av konverterare och varumärkesägare. Affärsområdet bidrar till BillerudKorsnäs tillväxtagenda genom sitt fokus på värdetillväxt där affärsmodellsinnovation är nyckeln. Som ett led i detta har affärsområdet nyligen lyckosamt integrerat det tidigare fristående dotterbolaget Paccess in i verksamheten.
- Vi tackar Lennart för den stora insats han gjort som chef för Corrugated Solutions och som har varit ytterst värdeskapande för bolaget och våra kunder. Den inslagna vägen för affärsområdet ligger fast och vi kommer fortsätta växa som leverantör av förpackningslösningar för varumärkesägare globalt. Vi är förstås glada för Lennarts skull och önskar honom lycka till i sina nya utmaningar. Detta är ytterligare ett exempel på BillerudKorsnäs förmåga att skapa värde, i detta fall på det individuella planet! säger Per Lindberg, BillerudKorsnäs vd och koncernchef. En process för att rekrytera Lennart Eberlehs efterträdare har inletts och fram till dess att processen är klar arbetar han kvar, dock längst till 1 oktober 2016.