Facebook

Instagram

Trepartssamarbete bakom lyckat automationsprojekt


2020-01-21

Martin Andersson, Sandströms Elfirma, Daniel Lundqvist, Elektroskandia och Henrik Sandelin, Rowall vid transportbandet på D.A Mattssons Tipp och återvinningsanläggning.
Bild: Elektroskandia
Martin Andersson, Sandströms Elfirma, Daniel Lundqvist, Elektroskandia och Henrik Sandelin, Rowall vid transportbandet på D.A Mattssons Tipp och återvinningsanläggning.

Uppdraget var att installera el, kraft och automationsstyrning till ett transportband vid D.A. Mattssons Tipp och återvinningsanläggning. Lösningen blev ett trepartssamarbete mellan Elektroskandia, som levererade materiel, Rowall Svenska AB, konsult som konstruerade och byggde apparatskåp för styrningen och Sandströms Elfirma, som ansvarade för hela projektet och utförde installationen.

I Upplands Väsby utanför Stockholm ligger en av Europas mest moderna återvinningsanläggningar, som drivs av familjeföretaget D.A. Mattsson AB. Här tar man emot schaktmassor och naturmaterial, samt förädlar och säljer återvunna produkter och jord. Dessutom hyr företaget ut upplagsmark och lagerlokaler.


Stor återvinningsanläggning
Sedan många år tillbaka samarbetar D.A. Mattsson med Sandströms Elfirma.
– De är en stor kund till oss och vi har i princip en eller ett par montörer hos dem varje dag för olika typer av elarbeten, säger Anders Nyström, platschef och projektledare på Sandströms Elfirma och fortsätter:

– För några år sedan investerade de i en så kallad våtsiktsanläggning med vilken de på ett effektivt sätt kan tvätta och sortera schaktmassor och naturmaterial som återvinns för vidare försäljning. De erbjuder bland annat sand, grus och singel.

D.A. Mattsson har en stor verksamhet och tar emot mellan 400 och 500 lastbilar med schaktmassor varje dag. Den materiel som tvättats körs därefter ut med dumpers och sorterats på olika platser inom återvinningsanläggningen. För att effektivisera verksamheten ytterligare och slippa köra material med fordon inom anläggningen valde man att investera i ett transportband. Transportbandet är 15 meter över mark, går cirka 300 meter från våtsiktsanläggningen där ett tvärband om 200 meter tar vid. Detta tvärband kan röra sig fram och tillbaka. Från detta tvärband ska sedan den tvättade materielen sorteras och tömmas ner i olika högar på marken.


Automationslösning
– I samband med detta blev vi kontaktade för att dels sköta elinstallationen dels ta fram en automationslösning för styrning av transportbandet. Jag ringde Jari Heinänen, teknisk innesäljare på Elektroskandia, för att kolla om han kunde hjälpa oss med den materiel som krävdes. Vi köper det mesta inom el från Elektroskandia då de ger god support, har bra lagerhållning och sen har vi också nära att åka och hämta elmateriel hos dem i Rotebro, säger Anders Nyström.

– När det gällde vanligt elmateriel som kabel, kabelstegar, belysning etc. var det inga problem. Men då det gällde automationslösningen så bollade jag frågan vidare till Daniel Lundqvist, som är teknisk KAM Automation på Elektroskandia, säger Jari Heinänen.

Daniel Lundqvist tog kontakt med Martin Andersson, montör på Sandströms Elfirma, och tillsammans gick de igenom krav och önskemål.

– Automation blir mer och mer vanligt, samtidigt är det ett lite nytt område för många elinstallatörer. På Elektroskandia är vi duktiga på materiel och logistik men vi vill också tillföra kompetens och göra det lättare för elfirmor att ta sig an automationsprojekt. I det här fallet behövde vi dock ta hjälp utifrån för att kunna leverera en komplett automationslösning till projektet, säger Daniel Lundqvist.


Konsult byggde styrskåp
Daniel Lundqvist har arbetat med automation under många år, har stor kompetens på området samt ett brett kontaktnät. Till det här projektet behövdes en duktig integratör som kunde ta fram en skräddarsydd automationsstyrning till transportbandet. Valet föll på konsulten Rowall Svenska AB, ett företag som bland annat konstruerar, programmerar och bygger kundanpassade automationslösningar.

– Jag tog kontakt med Anders Nyström och vi gick igenom funktionerna för transportbandet. Vi hade inte så mycket att gå på men vi visste vilka givare vi skulle ha. Dessa levererades från det norska företaget som också levererat transportbandet. Vi konstruerade och byggde sen apparatskåpet som styr transportbandet. All automationsmateriel till skåpet köpte vi från Elektroskandia, säger Henrik Sandelin, automationstekniker på Rowall.

Bland de automationsprodukter som styrskåpet utrustats med märks Siemens Simatic PLC, S71200, Operatörspanel TP700 Comfort, 4 st Sinamics G120 frekvensomriktare (3kW, 4kW, 15kW) 2 st huvudkontaktorer säkerhetsrelä, 4 st säkringar och 4 st motorskyddsbrytare och en Tosibox router.


Teamwork
– Vi har ett markskåp 250A från vilket vi gått upp på anslutningsbandet fram till det styrskåp för automationen, som sitter i änden på transportbandet 15 meter från marken. Transportbandet kan styras via en app eller direkt från styrskåpet. Vi testar nu och gör slutjusteringar, säger Anders Nyström och fortsätter:

– Det här projektet har varit ett teamwork utan dess like. Anläggningen och uppdraget är lite utöver det vanliga och har inneburit flera utmaningar men tack vare gott samarbete med alla inblandade har resultatet blivit mycket bra. Jag vill inte minst framhålla våra montörer som varit fantastiska, med tufft arbete på hög höjd och i kyla.

Förutom kabelkedjan, som följer med transportbandets rörelse, har Elektroskandia varit totalleverantör till projektet, från markskåp, kabel och kabelstegar till belysning och installationsmateriel.

– Det här automationsprojektet har verkligen blivit bra tack vare ett lyckat trepartssamarbete, mellan Elektroskandia, Rowall och Sandströms Elfirma. En win-win-win för alla parter, avslutar Daniel Lundqvist.



Källa: Elektroskandia


Tipsa en vn Skriv ut



Nya PFUW är en ultraljudsmätare för flödesmätning av en stor mängd olika vätskor

Oavbrutet flöde med SMC:s nya clamp-on flödesmätare

SMC lanserar en clamp-on flödesmätare för vätska och stärker därmed...

Läs mer
SCN 550
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik
 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd automationslösning från intralogistikexperten STILL Sverige AB. Förarlösa truckar...

Läs mer
oem_automation_550
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
Flamkontroll
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb

De två stora hallarna har en yta på 4 500 kvm vardera och en takhöjd på 15 meter.

Byte av industribelysning på rekordtid

Förbättrad arbetsmiljö och energibesparing, var anledningarna till att Valmet bytte...

Läs mer


ABB:s nya maskinbetjäningscell förenklar automation och kompenserar för arbetskraftsbrist



Effektivitet och automatisering: Hydroscand leder vägen med Shelf Refill

I en värld där tid är pengar och effektivitet är nyckeln till framgång,...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se