Facebook

Instagram

Rototilt tar automatiseringen till ytterligare en nivå


2017-10-18

Bild:Rototilt

Automatisering och ”smartness” är två begrepp som ligger i fokus för Rototilts produktutveckling. Att genom Rototilts styrsystem ICS och tiltrotator möjliggöra för grävsystemen att automatiskt hantera tiltvinkeln är ett självklart steg i integrationen med grävmaskinen. 
- I vår produktutveckling strävar vi alltid efter att förenkla och förbättra användarens vardag. Automatisering är en spännande och naturlig del i innovationen kring våra produkter, berättar Sven-Roger Ekström, Produktchef hos Rototilt.

Med automatisk tiltfunktion blir grävmaskinsföraren ännu mer effektiv i sitt dagliga jobb.
- Vad detta innebär i praktiken är att vi ger grävmaskinsförarna helt nya möjligheter i kombinationen med styrsystem, maskinfäste, tiltrotator och redskap, påpekar Sven-Roger Ekström.

Försäljningsdrivande funktion
Rototilt var först ut på marknaden för tre år sedan då de med RPS (Rototilt Positioning Solution) och styrsystemet ICS möjliggjorde för grävsystemen att ta in redskapets exakta tilt- och rotationsvinkel. Integrationen blev en stor succé och idag utrustas en majoritet av alla grävmaskiner med Rototilts tiltrotator med ICS styrsystem och RPS. Nu tar man tekniken till ytterligare en nivå med automatisk tiltfunktion. Automatic Grade Control är en funktion som ingår i RPS.

”Den ställer in sig sjäv och jag håller bara koll på höjden”
Det säger Mikael Holmström, en av de förare som använder RPS-fuktionen dagligen framhåller de stora tidsvinsterna i arbetet.

- Det här är grymt bra. Jag blir mycket snabbare i mitt arbete och kan hålla ögonen på själva jobbet snarare än på skärmarna i hytten. Med RPS såg jag skopans position och vinklar i grävsystemet och anpassade manuellt redskapet efter dessa. Med Automatic Grade Control anpassas redskapet efter modellen i grävsystemet automatiskt. Jag behöver därmed inte styra skopan eller redskapet som jag jobbar med, den ställer in sig själv och jag håller bara koll på höjden. Det är jättebra när man till exempel jobbar i ett schakt. Det blir så enkelt att gräva, säger chaufför Mikael Holmström.

Tekniskt sett handlar det om signaler som skickas från tiltrotatorn och styrsystemet in i grävsystemet.

- Vi samarbetar med alla ledande grävsystemstillverkare på marknaden och Leica Geosystems är först ut att kunna erbjuda detta för sina kunder, säger Sven-Roger Ekström.


Källa: Rototilt


Tipsa en vn Skriv ut



Nya PFUW är en ultraljudsmätare för flödesmätning av en stor mängd olika vätskor

Oavbrutet flöde med SMC:s nya clamp-on flödesmätare

SMC lanserar en clamp-on flödesmätare för vätska och stärker därmed...

Läs mer
SCN 550
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik
 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd automationslösning från intralogistikexperten STILL Sverige AB. Förarlösa truckar...

Läs mer
oem_automation_550
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
Flamkontroll
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb

De två stora hallarna har en yta på 4 500 kvm vardera och en takhöjd på 15 meter.

Byte av industribelysning på rekordtid

Förbättrad arbetsmiljö och energibesparing, var anledningarna till att Valmet bytte...

Läs mer


ABB:s nya maskinbetjäningscell förenklar automation och kompenserar för arbetskraftsbrist



Effektivitet och automatisering: Hydroscand leder vägen med Shelf Refill

I en värld där tid är pengar och effektivitet är nyckeln till framgång,...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se