Facebook

Instagram

Humanoidrobotarna Pepper och Scitos börjar på Marginalen Bank


2018-11-02

Bild: Marginalen Bank

Pepper och Scitos heter de två nyanställda sociala robotarna som i dagarna började sina bankkarriärer hos Marginalen Bank.  Pepper arbetar i receptionen med att välkomna och registrera besökare medan Scitos arbetar internt med att bland annat socialisera med medarbetarna. Med robotarna introduceras ett nytt gränssnitt mot omvärlden som vid sidan av internet- och mobilbankerna kommer att kunna hjälpa kunderna med bankärenden framöver.

Att anställa två robotar är en del av vår långsiktiga AI-strategi som handlar om att digitalisera och automatisera olika processer inom banken och därmed förenkla vardagen för både kunder och medarbetare. Det är stora förändringar som sker nu och det finns ett behov att konkretisera detta arbete genom att ge det inte bara ett, utan två ansikten – Pepper och Scitos, säger Ewa Glennow, vd på Marginalen Bank.

Pepper, som är utvecklad av Softbank Robotics, är en så kallad humanoid robot som är framtagen för att socialisera med människor. Den kan konversera, känna igen ansikten och vilket humör man är på. Pepper kommer till en början att arbeta i receptionen med att ta emot och registrera besökare, skriva ut besöksbrickor och visa dem tillrätta. Pepper beskrivs som en vänlig och glad robot.

Scitos är en mobil och social robot som kommer att arbeta internt med medarbetarna. Den kan känna igen ansikten och lära sig namn och hjälpa till med att berätta om huset som vi sitter i, planera event och interagera med medarbetarna. Med interaktiva animationer och demonstrationer ger Scitos medarbetarna en rolig och intuitiv upplevelse. Scitos är tillverkad och säljs av Metralabs i Tyskland.

De nya robotarna förändrar hur och var vi möter våra kunder och medarbetare. Genom att använda avancerad teknik kan Marginalen Bank erbjuda en ny och unik kundupplevelse, precis som när vi introducerade internet- och mobil- banken. Inom en inte alltför avlägsen framtid kommer kunderna med stöd av robotarna kunna få hjälp med sina bankärenden, säger Lisa Paulsson CAO (chief acceleration officer) i Marginalen Bank.

En humanoid robot har en kroppsform som i varierande utsträckning ska efterlikna den mänskliga kroppen. I Sverige är användandet fortfarande i sin linda och det är få företag som använder dem. I Japan däremot är det betydligt vanligare att mötas av en robot när man kliver in på ett företag eller i en butik. Pepper används framför allt inom handeln, turistnäringen, finansbranschen, utbildningsnäringen och inom hälsovården. Han arbetar ofta som värd/receptionist, varumärkesambassadör, försäljare, assistent och med undersökningar.




Källa: Marginalen Bank


Tipsa en vn Skriv ut



Nya PFUW är en ultraljudsmätare för flödesmätning av en stor mängd olika vätskor

Oavbrutet flöde med SMC:s nya clamp-on flödesmätare

SMC lanserar en clamp-on flödesmätare för vätska och stärker därmed...

Läs mer
SCN 550
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik
 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd automationslösning från intralogistikexperten STILL Sverige AB. Förarlösa truckar...

Läs mer
oem_automation_550
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
Flamkontroll
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb

De två stora hallarna har en yta på 4 500 kvm vardera och en takhöjd på 15 meter.

Byte av industribelysning på rekordtid

Förbättrad arbetsmiljö och energibesparing, var anledningarna till att Valmet bytte...

Läs mer


ABB:s nya maskinbetjäningscell förenklar automation och kompenserar för arbetskraftsbrist



Effektivitet och automatisering: Hydroscand leder vägen med Shelf Refill

I en värld där tid är pengar och effektivitet är nyckeln till framgång,...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se