Facebook

Instagram

Örebroforskare utvecklar robotteknik i samarbete med regionföretag


2017-08-10

Pär Lundström, Alfred Nobel Science Park i Robotlabbet på Örebro universitet.
Bild:Andreas Lundgren
Pär Lundström, Alfred Nobel Science Park i Robotlabbet på Örebro universitet.

Forskare vid Örebro universitet ska tillsammans med Alfred Nobel Science Park och företag i regionen bygga en plattform som ger möjlighet att testa nya sätt att använda artificiell intelligens och robotar inom industrin.

– Vår region har idag alla förutsättningar att ta i bruk nya teknologiska lösningar, vi har en smart specialisering inom autonoma system och inte minst en stark forskning vid Örebro universitet. Nu ska vi nyttiggöra denna forskning i samverkan med företagen, säger Amy Loutfi, professor och projektkoordinator.

Forskarna ska i samarbete med företag i regionen undersöka utvecklingsmöjligheter inom artificiell intelligens, AI, och autonoma system för en mängd olika industriella tillämpningar, för att ge företagen möjlighet att testa prototyper. Projektet, Autonomous Intelligent Systems for Enterprise and Exploration, AIMEE, är treårigt och har beviljats 13 miljoner kronor, varav hälften av EU:s regionala fond.

Projektet innebär tester i stor skala av robotik och AI-lösningar i verkliga miljöer, men ska också bidra till kunskapsspridning i hela regionen. Allt sker mot bakgrund av att Sverige är på väg mot en ny industrialiseringsera, ”Industri 4.0”.

– En ny generation av teknologier, som artificiell intelligens, robotar, virtuell verklighet och simulering kommer att kunna tillämpas inom bland annat tillverkningsindustri och gruvindustri och förändra dessa så att de bli mer konkurrenskraftiga och bidrar till en hållbar utveckling, säger Amy Loutfi.

Projektet ska i regionen bygga ett antal så kallade demonstratorer, fysiska plattformar utrustade med både den maskinvara och mjukvara som krävs för att testa ny lösningar inom robotik, artificiell intelligens, och automation.

– Detta samarbetsprojekt mellan Örebro universitet, Alfred Nobel Science Park och regionen kommer på sikt att det leda till en strukturförändring och stärka regionens position inom AI och autonoma system, säger Kjell Fagerström, vd för Alfred Nobel Science park.

Projektet finansieras av ERUF, Region Örebro Län, Karlskoga kommun, Örebro universitet, Alfred Nobel Science Park, SAAB och Atlas Copco.

Källa: Alfred Nobel Science Park


Tipsa en vn Skriv ut



Nya PFUW är en ultraljudsmätare för flödesmätning av en stor mängd olika vätskor

Oavbrutet flöde med SMC:s nya clamp-on flödesmätare

SMC lanserar en clamp-on flödesmätare för vätska och stärker därmed...

Läs mer
SCN 550
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik
 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd automationslösning från intralogistikexperten STILL Sverige AB. Förarlösa truckar...

Läs mer
oem_automation_550
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
Flamkontroll
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb

De två stora hallarna har en yta på 4 500 kvm vardera och en takhöjd på 15 meter.

Byte av industribelysning på rekordtid

Förbättrad arbetsmiljö och energibesparing, var anledningarna till att Valmet bytte...

Läs mer


ABB:s nya maskinbetjäningscell förenklar automation och kompenserar för arbetskraftsbrist



Effektivitet och automatisering: Hydroscand leder vägen med Shelf Refill

I en värld där tid är pengar och effektivitet är nyckeln till framgång,...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se